Kimyasal nitrite alternatif bitkisel nitrit kaynaklarının fermente sucuğun antioksidan aktivitesine etkisi
Determination of antioxidative activity of natural nitrite sources as alternative to the added nitrite in fermented sucuk
- Tez No: 768205
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA SOYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada; kimyasal nitrite alternatif bitkisel nitrit kaynaklarının sucuklarda bileşim, pH, su aktivitesi, renk, kalıntı nitrit, toplam fenolik madde (TFM), lipit oksidasyonu inhibisyon oranı, antioksidan aktivite ve duyusal özelliklerine etkisi 9 gün üretim ve 4 oC'de 3 ay depolama süresince araştırılmıştır. Nitrit kaynağı içermeyen negatif kontrol (K), 150 mg/kg'a eşdeğer sodyum nitrit içeren pozitif kontrol (N), ön dönüştürülmüş %0,4 kereviz tozu (KV), %1,2 ıspanak tozu (IS) ve %3,0 pancar tozu (PN) içeren grup olmak üzere 5 grup sucuk formülasyonu oluşturulmuştur. Ön-dönüştürülmüş kereviz, ıspanak ve pancar tozu ilavesi, kontrol ve sodyum nitrit içeren gruplara göre sucuğun toplam fenolik madde miktarını arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of herbal nitrite sources, alternative to chemical nitrite, on the composition, pH, water activity, color, residual nitrite, total phenolic content (TPC), lipid oxidation inhibition rate, antioxidant activity and sensory properties of sausages were investigated during 9 days of production and 3 months of storage at 4 °C. Negative control (K) without nitrite source, positive control (N) containing sodium nitrite, 0,4% preconverted celery powder (KV), 1,2% pre-converted spinach extract powder (IS) and 3,0% pre-converted beetroot powder (PN) groups were formed in the production of sausage. Addition of pre-converted nitrite sources increased the total phenolic content of the sausage compared to the control and sodium nitrite groups.