Localization for people with vision loss disability using artificial neural network andGPS
Görme kaybı olan kişiler için yerelleştirmeyapay sinir ağı kullanan engellilik veküresel konumlama sistemi
- Tez No: 768215
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESUT ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Dünya genelinde 2,2 milyar insan görme kaybı nedeniyle engellidir. için zorlu görme kaybı olan kişilerin yeni bir ortamda bir duruş sergilemesi. Bu ana biridir engellilerin düzenli olarak karşılaştıkları zorluklar. Bu sorunu çözmek için çok sayıda dış/iç mekan lokalizasyon teknikleri ortaya konmuştur. Daha önceki makalelerin çoğu önemli konumlandırma hataları içerir ve bu araştırmaların çoğu, Bireysel sistemin ömrü üzerinde önemli bir etkisi olan enerji tüketimi bileşenler. İnsanları konumlandırmak için bir prototip tasarlamak, hassas kullanarak yerelleştirme doğruluğunu artıracaktır. GPS (Küresel Konum Sistemi) ve Yapay Sinir Ağları (YSA) ve pili azaltacak giyilebilir konumlandırma sistemlerinin (WPS) tüketimi.
Özet (Çeviri)
2.2 billion people throughout the world are disabled due to visual loss. It is challenging for people with vision loss to assume a stance in a new environment. This is one of the main difficulties that persons with disabilities regularly face. To address this issue, numerous outdoor/indoor localization techniques have been put forth. The majority of earlier articles contain substantial positioning errors, and the majority of these research ignored the issue of energy consumption, which has a significant impact on the lifespan of individual system components. Designing a prototype for positioning people would advance localization accuracy using precise GPS (Global Position System) and Artificial Neural Networks (ANN) and will reduce the battery consumption of wearable positioning systems (WPS).