Neoliberal dönemde çokuluslu şirketlerin sosyal sorumluluk projelerine eleştirel bir bakış
A critical look at the social responsibility projects of multinational companies in the neoliberal era
- Tez No: 768218
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SUAT TAŞKESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Neoliberal dönemde hızla yayılan çokuluslu şirketler uzun bir süre, gittikleri ülkelerde şirketin yapısal özellikleri gereği üretim ve ticarete yönelik faaliyetler yürütürken uluslararası kuruluşların sürdürülebilirliğe dair teşvikleri ve diğer sebeplerle gündemlerine sosyal sorumluluk konusunu ve sosyal sorumluluk projelerini almaya başlamışlardır. Çokuluslu şirketlerde gerçekleşen bu aşamaya gelmeden önce neoliberal dönemin anlaşılması gerekmektedir zira dönem, uluslararası şirketlerin hızla çoğaldığı bir süreç olarak kendini göstermiştir. Birinci bölümde neoliberal dönemin anlaşılmasına dönük eleştirel bir bakış ortaya konmuştur. Neoliberalizmin yeni bir şey olup olmadığı araştırılmıştır. Neoliberalizmin küreselleşmeyle ilişkisi anlaşılmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde çokuluslu şirketlerin ne olduğu, özellikleri, neoliberal dönemde yükselişe geçmeleri, ekonomideki payları ele alınmıştır. Ayrıca yine bu dönemde dönemin anlayışı gereği devletçe gerçekleştirilmeyen sosyal hizmetler konusuna ne olduğu araştırılmıştır. Üçüncü bölümde ise çokuluslu şirketlerle sosyal sorumluluk ilişkisi konu edilmiştir. Bu bölümde aynı zamanda uluslararası kuruluşların şirketler ve sosyal sorumluluk konusuna yaklaşımları ele alınmıştır. Şirketlerin sosyal sorumluluk projeleriyle beraber neoliberal dönemde, tıpkı çokuluslu şirketler gibi sayıları hızla artmakta olan sivil toplum kuruluşları da bir başlıkta ele alınmış, gerek sosyal sorumluluk projeleri gerek STK'ların varlığının ve çoğalmasının sonuçlarına da dikkat çekilmek istenmiştir.
Özet (Çeviri)
Multinational companies, which spread rapidly in the neoliberal era, for a long time carried out production and trade-oriented activities in the countries they went to, due to the structural characteristics of the company, they started to include social responsibility and social responsibility projects on their agenda due to the sustainability incentives of organizations and other reasons. Before reaching this stage, which takes place in multinational companies, the neoliberal period should be understood because the period showed itself as a process in which international companies multiplied rapidly. In the first chapter, a critical view towards the understanding of the neoliberal era is presented.It has been investigated whether neoliberalism is something new. The relationship between neoliberalism and globalization has been tried to be understood. In the second part, what multinational companies are, their characteristics, their rise in the neoliberal era,their share in the economy. In addition, in this period, what happened to the social services that were not carried out by the state due to the understanding of the period was investigated. In the third part, the social responsibility relationship with multinational companies is discussed. In this section, the approaches of international organizations to companies and social responsibility are also discussed. Along with the social responsibility projects of companies, non-governmental organizations, whose numbers were increasing rapidly in the neoliberal period, just like multinational companies, were also discussed under one heading, and it was aimed to draw attention to the results of the existence and proliferation of both social responsibility projects and NGOs.