Çağdaş seramik sanatında öyküleyici anlatımlar ve uygulamaları
Storytelling and its applications in contemporary ceramic art
- Tez No: 768242
- Danışmanlar: DOÇ. MEMDUHA CANDAN GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Seramik Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Her uygarlık, kendilerine özgü kültür ve sanatlarını yaratmıştır. Kendinden sonra gelen uygarlık o birikimin devamı ya da tepkisi olarak var olmuştur. Bu etkileşim sonunda yeni bir kültür ya da sanat doğmamıştır. Tarihe baktığımızda, uygarlıkların kültürlerinden beslenen bir öykü kültürü ve anlatımı olduğu görülmektedir. Bu süreçte yapılan aktarımlardan yeni hikâyeler doğmuştur. Öykü anlatımı geleneği tarih boyunca kullanımı artarak ve farklılaşma göstererek devam etmektedir. İlk çağ insanları duygu ve düşüncelerini mağara duvarlarına aktarırken, zamanla değişen kültürler, gelişen malzemelerin de keşfiyle beraber sanat tarihinde de etkisini göstermektedir. Bu etkiler seramik sanatının çeşitli malzeme imkanı ve kendine has tekniğiyle her dönemin sanatçı ve zanaatkarların elinden çıkan ürünlerde çeşitlilik göstermiştir. Seramik sanatı tarihinde tasarımlara konu olan öykü anlatımı, yapılan çalışmalarda en çok kullanılan olmuştur ifade aracıdır. Ortaya çıkan çalışmalar tarih boyunca tüm uygarlıkların yaşamlarını anlatmaktadır. Öyküleyici anlatım, insanlığa tanıklık eden ve belge niteliği taşıyan çalışmalardır. Bu araştırmada, öyküleyici anlatımın tanımı ve tarihçesi ile ilgili araştırmalar yapılmıştır. Araştırmayla ilgili görseller, öykü anlatımının uygulandığı, seramik sanat tarihinde de yer alan, üretilen çalışmaların ve açıklamaların pekişmesini amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Every civilization has created its widespread culture and arts. Civilization that comes from itself then continuation or while it continues. No new culture or art was born without being affected by this effect. His perspective on history has been a culture and narration of stories from the cultures of civilizations. These qualities. Storytelling exhibits passing through history and differentiation. Enjoying the cultures and exhibitions while passing through the walls and passing through the human journey in the ancient history will also go away in art. It is knowledgeable about the products that benefit from people who are familiar with the use and use of materials related to the use of this interaction. The expression for the designs used in ceramics is the most commonly used expression in general. It describes the lives of all civilizations throughout the origin date. Narrative narration is a study that teaches humanity and document scanning. In this way, it has been made about the definition and history of the narrative. Narratives by research, planning the ceramic art structures and the consolidation of the explanations in which this narrative expression will be predicted.