Dane mısırın pnömatik iletimi için tasarım parametrelerinin belirlenmesi
Determining design parameters for pneumatic transmission of grain corn
- Tez No: 768246
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN GÜNER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Ziraat, Mechanical Engineering, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarım Makinelerı ve Teknolojileri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmada; at dişi mısır (Zea mays indentata L.), sert mısır (Zea mays indurata L.), cin mısır (Zea mays everta L.) ve şeker mısır (Zea mays saccharata L.) gruplarının pnömatik iletim için tasarım parametreleri belirlenmiştir. Denemeler düşük basınçlı pozitif pnömatik iletim tesisinde gerçekleşmiştir. Dane mısır gruplarının boyut, aritmetik ortalama çap, geometrik ortalama çap, bin dane ağırlığı, porozite, terminal hızı ve projeksiyon alanı gibi fiziksel özellikleri ve bunların neme bağlı değişimleri incelenmiştir. Pnömatik iletim sonucunda mekanik zedelenme oranları, çimlenme yüzdeleri, çimlenme uzunlukları ve vigor indeksleri hesaplanmıştır. Nem değerleri su ekleme yöntemiyle ayarlanmıştır. Dane mısır gruplarında nem değerlerindeki artışla beraber uzunluk, genişlik, kalınlık, aritmetik ortalama çap, geometrik ortalama çap, bin dane ağırlığı, porozite, terminal hızı ve projeksiyon alanı değerleri artmış ancak özgül kütle ve hektolitre değerleri ise azalmıştır. Tek başına hava iletiminde boru çapının küçülmesi ve hava hızının artması ile basınç düşümü, sürtünme kaybı ve güç tüketimi artmıştır. Tüm mısır gruplarında tasarım değerleri birbirine yakın olup boru çapının küçülmesiyle beraber hava hızı, basınç düşümü, güç tüketimi, mekanik zedelenme oranları artmıştır. Tüm mısır gruplarında nem değerinin artmasıyla mekanik zedelenme oranı azalmıştır. Boru çapı küçüldükçe, hava hızı artıkça, nem değeri düştükçe çimlenme yüzdelerinin azaldığı, çimlenme uzunluklarının kısaldığı ve bunlara bağlı olarak vigor indekslerinin de düştüğü gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the design parameters for pneumatic conveying of four different corn groups, horse tooth corn (Zea mays indentata L.), flint corn (Zea mays indurata L.), gin corn (Zea mays everta L.) and sweet corn (Zea mays saccharata L.) were determined. Trials took place in a low pressure positive pneumatic transmission plant. The physical properties of grain maize groups and their changes depending on moisture were investigated. As a result of pneumatic transmission, mechanical damage rates, germination percentages, germination lengths and vigor indices were calculated. Moisture content values are adjusted by adding water. With the increase in moisture values in grain corn groups; length, width, thickness, arithmetic mean diameter, geometric mean diameter, thousand-grain weight, porosity, terminal velocity and projection area values increased however, the specific mass and hectoliter values decreased. In air transmission alone; as the pipe diameter decreases and the air velocity increases, increased pressure drop, friction loss and power consumption. In all corn groups, the design values were close to each other, and with the reduction of the pipe diameter, the air velocity increased, and the pressure drop, power consumption, and mechanical damage rates also increased. The rate of mechanical damage decreased with the increase of moisture value in all maize groups. It has been observed that as the pipe diameter decreases, the air velocity increases, and the humidity value decreases, the germination percentages decrease, the germination lengths shorten and the vigor indexes decrease accordingly.