Atık mermer tozu katkılı harçların durabilite özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the durability properties of waste marble powder mortars
  1. Tez No: 768256
  2. Yazar: MAZLUM DOĞAN GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN GÜNAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Atık mermer tozları mermer işleme tesislerden elde edilen ince taneli atık malzemelerdir. Çimento bağlayıcı esaslı yapı malzemelerinden olan harçlarda, maliyet ve ekoloji odaklı üretim içerisinde mermer tozlarının kullanılabileceği literatürde araştırma alanı oluşturmaktadır. Bu amaçla, bu çalışmada mermer tozu ikameli harç örneklerin donma-çözünme özelikleri deneysel olarak araştırılmıştır. Harç üretiminde mermer tozu çimento ile ağırlıkça %5, %10, %15 oranlarında ikame edilmiştir. Hazırlanan şahit ve mermer tozu katkılı numunelere 28 gün boyunca standart su kürü uygulanmıştır. Harç örneklerin donma-çözülme davranışlarını belirleyebilmek için şahit numuneler ve katkılı numuneler TS 699 standardına uygun şekilde donma-çözünme çevrimine maruz bırakılmıştır. Donma-çözünme çevrimleri öncesi ve sonrasında yapılan fiziksel ve mekanik özellik ölçümleri ile mermer tozunun harçlardaki donma-çözünme davranışına etkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Mermer tozu ikame oranının artışına bağlı olarak donma-çözünme çevrimi sonrasında dayanım kaybı yaşandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Waste marble powders are fine-grained waste materials obtained from marble processing plants. It constitutes a research area in the literatüre where marble powders can be used in cost and ecology oriented production in mortars, which are cement binder-based building materials. For this purpose, the freezing-thawing properties of the marble powders substituted mortar samples were experimentally investigated in this study. In the production of mortar, marble dust has been substituted with cement at rates of %5, %10, %15 by weight. Standard water curing was applied for 28 days to the prepared witness and marble powder added samples. In order to determine the freze-thaw behavior of the mortar samples, the blank samples and the doped samples were exposed to the freze-thaw cycle in accordance with the TS 699 standard. It was tried to determine the effect of marble dust on the freze-thaw behavior of mortars with physical and mechanical properties measurements made before and after the freze-thaw cycles. It has been determined that there is a loss of strenght after the freze-thaw cycle due to the increase in the marble powder replacement raito.