Cost estimation for building construction projects in Libya using fuzzy AHP method
Bulanık AHP yöntemiyle Libya bina inşaat projelerinin maliyet tahmini
- Tez No: 768255
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEPANTA NAİMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Libya'daki inşaat projeleri, yaygın olarak kullanılan tahmin yaklaşımlarının çoğunun hala yetersiz eski yöntemler olduğu maliyet tahmin yöntemleri için uygun veri eksikliği nedeniyle engellenmektedir. İnşaat maliyetlerini tahmin etmek için çeşitli yöntemler türetilmiştir. Sonuç olarak, iyi bilinen bir sağlam algoritmaya dayalı bir optimizasyon stratejisi uygulanır. Bu çalışma, beş farklı çatı tipi için en iyi ve en uygun maliyetli çatıyı belirlemek için analitik hiyerarşi süreci (AHP) ve bulanık teorinin (bulanık AHP) bir melezini sağlar. Bulanık AHP tekniği, Tek/İki Yönlü Düz Döşeme, Ard Germe Döşeme, Ön Germe Döşeme, Waffle Döşeme ve Boş Çekirdekli Döşeme arasında maliyet sıralamasına dayalı olarak en iyi çatı seçimini tahmin etmek için kullanılır. Çatılar, Libya inşaat endüstrisinde gerçek dünya durumunda uygulanan beş ana faktör kullanılarak oluşturuldu. Sahadaki malzeme, işçilik, makine, nakliye ve çöp maliyetleri dikkate alındı. Bulgular, modellerin çatı seçiminin maliyet sıralamasını belirlemede karar vericilere yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bunun en iyi seçenek olduğunu garanti etmek için bir dizi yöntem uyguladığımızda ve bunları karşılaştırdığımızda.
Özet (Çeviri)
The construction projects in Libya is hampered by a lack of proper data for cost estimation methods, where the majority of commonly utilized estimation approaches are still inadequate old methods. For estimating construction costs, several methods have been derived. As a result, an optimization strategy based on a well-known robust algorithm is applied. This work provides a hybrid of the analytical hierarchy process (AHP) and fuzzy theory (fuzzy AHP) for determining the best and most cost-effective roof for five different types of roofs. The Fuzzy AHP technique is used to estimate the best roof choice based on cost rank among One/two Way Flat Slab, Post-Tension Slab, Pre-Tension Slab, Waffle Slab, and Hollow Core Slab. The roofs were created employing five main factors that were implemented in a real-world situation in the Libyan building industry. The cost of materials, labor, machinery, transportation and trash on site were all considered. The findings show that the models can assist decision-makers in determining the cost rank of roof selection. When we apply a range of methods and compare them to guarantee that this is the greatest option.