The use of geographical information systems as a decision support system in education sector
Eğitim sektöründe coğrafi bilgi sistemlerinin karar destek sistemi olarak kullanımı
  1. Tez No: 768259
  2. Yazar: BURCU EŞKİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM TARHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Teknolojik gelişmeler hayatın her alanında kendini göstermektedir. Özellikle dijital çağ diye adlandırılan bu zamanda dijital bir dönüşüm söz konusudur. Yaşanılan bu dönüşümün eğitime etkisi kaçınılmaz olacaktır. Bu çalışma ile yaşanılan bu dijital dönüşümün CBS sistemi kullanılarak tematik haritalar oluşturulacak ve bu haritaların karar vericilere karar verme sürecinde destek olmasına yardımcı olacaktır. Bu bağlamda eğitim alanında MEB ve YÖK kurumlarının dijital dönüşüm süreçleri ele alınacak ve kurumlardan alınan veriler doğrultusunda tematik haritalar üretilecektir.
Özet (Çeviri)
Technological developments take place in all areas of life. Especially in this time called the digital age, there is a digital transformation. The impact of this transformation on education will be inevitable. Thematic maps will be created using the GIS system of this digital transformation experienced with this study, and these maps will help decision-makers in the decision-making process. In this context, the digital transformation processes of MEB and YÖK institutions in the field of education will be discussed and thematic maps will be produced in line with the data received from the institutions.