Identification of eye retina by using deep learning NN techniques for security
Güvenlik için göz retinasını derin öğrenme NN teknikleri kullanarak tanımlama
  1. Tez No: 768258
  2. Yazar: ABDULLAH MOHAMMED HAMAD SAEEDI
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. OĞUZ ATA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Son yıllarda yapay zeka teknolojisinin gelişmesiyle birlikte makineler insanın iş yükünü üstlenmeye başlamıştır. Bu sistemler insan beyninin öğrenme yeteneğini uygulamaya çalışır; görüntü işlemenin birçok alanında kullanılmıştır, örn. Büyük veri analizi, endüstri, kümeleme, örüntü tanıma vb. Teknolojik gelişmeye bağlı olarak çeşitli alanlarda kullanılan veri hacmi çok yüksek seviyelere ulaşmıştır. Sonuç olarak, büyük miktarda insan verisini analiz etmek zorlaştı. Bu çalışmada yapay zeka kullanılarak yeni bir yöntem geliştirilecektir. Geliştirilecek yöntem, yeni oluşturulan göz görüntüleri veri seti üzerinde doğrulanacaktır. Geliştirilen veri setinin amacı, göz görüntülerini kullanan kişileri tespit etmek olacaktır. Ardından, önerilen CNN yapısı, önceki çalışmalarla karşılaştırıldığında dikkat çekici bir doğruluk sundu. Ayrıca önerilen yapı cassia veri seti ile doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the development of artificial intelligence technology in recent years, machines have started to take on the human workload. These systems try to apply the learning ability of the human brain; it has been used in many areas of image processing, e.g. Big data analysis, industry, clustering, pattern recognition, etc. Depending on the technological development, the data volume used in various fields has reached a very high level. As a result, it became difficult to analyze large amounts of human data. In this study, a new method will be developed using artificial intelligence. The method to be developed will be validated on the newly created eye images data set. The purpose of the developed data set will be to identify people using eye images. Then, the proposed CNN structure presented accuracy that is remarkable when compared with previous studies. Moreover, the proposed structure validated with cassia dataset.