Hemşirelik fakültesi öğrencilerinde nomofobi, depresyon ve psikolojik iyi oluş düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between nomophobia, depression and psychological well-being levels in nursing faculty students
- Tez No: 768260
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı, hemşirelik fakültesi öğrencilerinde, nomofobi, depresyon ve psikolojik iyi oluş durumları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Araştırma, analitik-kesitsel bir çalışmadır. Araştırma 1 Şubat 2022-1 Temmuz 2022 tarihleri arasında yapıldı. Veri toplama için Kişisel Bilgi Formu, Nomofobi Ölçeği ve Beck Depresyon Envanteri, Psikolojik İyi Oluş Ölçeği kullanıldı. Araştırma Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi 1131 öğrenci araştırma evreninden 442 öğrenci örneklemi oluşturmaktadır. Öğrencilerin sosyo-demografik özellikleri ile nomofobi, depresyon ve psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkinin incelenmesinde parametrik veriler için t testi ve ANOVA testi, nonparametrik veriler için Mann-Whitney U testi ve Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Nomofobi, depresyon riski ve psikolojik iyi oluş durumları arasındaki ilişkinin analizinde doğrusal (linear) regresyon analizi kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmaya katılan üniversite öğrencilerinin Nomofobi puanları ile Beck Depresyon Envanterinden almış oldukları puanlar arasında pozitif yönde düşük düzeyde anlamlı bir ilişki vardır (r=.175 p=.001). Nomofobi puanları ile psikolojik iyi oluş puanları arasında negatif yönde düşük düzeyde bir ilişki bulunmuştur (r=-.106 p=.028). Beck depresyon envanteri puanı ile psikolojik iyi oluş puanları arasında negatif yönde orta düzeyde anlamlı bir ilişki bulunmuştur (r=-.488 p=.000). Sonuç: Hemşirelik öğrencilerinde depresyon puanı orta düzey bulunmuştur. Nomofobi puanı orta düzey bulunmuştur. Psikojik iyi oluş puanı ortalama puanın üzerinde bulunmuştur. Nomofobi puanı arttıkça psikolojik iyi oluş puan düzeyinin azaldığı, depresyon puanı düştükçe psikolojik iyi oluş puan düzeyinin arttığı ve nomofobi arttıkça depresyon puanının da arttığı bulunmuştur. Ayrıca öğrencilerin sosyodemografik özelliklerine göre nomofobi, depresyon ve psikolojik iyi oluş düzeylerinde farklılıklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study is to examine the relationship between nomophobia, depression and psychological well-being in nursing faculty students. Material and Methods: The research is an analytical-cross-sectional study. The research was carried out between February 1, 2022 and July 1, 2022. Personal Information Form, Nomophobia Scale and Beck Depression Inventory, Psychological Well-Being Scale were used for data collection. The research consists of 442 students from the population of 1131 students of Aydın Adnan Menderes University Nursing Faculty. The t-test and ANOVA test were used for parametric data, Mann-Whitney U test and Kruskal Wallis test were used for nonparametric data in examining the relationship between students' socio-demographic characteristics and nomophobia, depression and psychological well-being. Linear regression analysis was used to analyze the relationship between nomophobia, depression risk and psychological well-being. Results: There is a positive and low-level significant correlation between the Nomophobia scores of the university students participating in the study and the scores they received from the Beck Depression Inventory (r=.175 p=.001). A low negative correlation was found between nomophobia scores and psychological well-being scores (r=-.106 p=.028). A moderately significant negative correlation was found between Beck depression inventory score and psychological well-being scores (r=-.488 p=.000). Conclusion: The depression score of the nursing students was found to be moderate. The nomophobia score was found to be moderate. Psychological well-being score was found above the average score. It was found that as nomophobia score increased, the level of psychological well-being decreased, as the depression score decreased, the level of psychological well-being increased, and as nomophobia increased, the depression score also increased. In addition, differences were found in the levels of nomophobia, depression and psychological well-being according to the sociodemographic characteristics of the students.