Dolmabahçe Sarayı ve Aynalıkavak Kasrı'nın Türk bahçe sanatındaki önemi ve yeri
The importance and the place of Dolmabahçe Palace and Aynalikavak Pavdllion in Turkish garden art
  1. Tez No: 76826
  2. Yazar: BURÇİN TARHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN MEMLUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Türkler, yerleşik düzene geçmelerinden itibaren, çeşitli toplulukların etkisinde kalarak ve kendilerinden de birşeyler katarak kendi bahçe sanatlarını oluşturmuşlardır. Bu tez kapsamında, Türk Bahçe Sanatı, Orta Asya Türklerinden başlanarak günümüze kadar incelenmiştir. Bu inceleme sırasında tarih boyunca geçirdiği değişiklikler, etkilendiği unsurlar, kendi yaşam tarzları gereği yaptıkları uygulamalar çeşitli örneklere dayandırılarak anlatılmıştır. Türk Bahçe sanatının genel planlama özellikleri, bitkisel düzenleme, yapısal unsurları da ayrıca ele alınmıştır. Araştırma alanları ise Türk Bahçe sanatını özelliklerini en iyi yansıtan, batı etkisinde en az kalan Aynalıkavak Kasrı Bahçesi ile tam bir ileri rönesans- barok etkisiyle şekillenen Dolmabahçe Sarayı Bahçesidir. Aynalıkavak Kasrı ve Dolmabahçe Sarayı' nın tarihsel gelişimi incelendikten sonra, bahçe özellikleri, yapısal ve bitkisel nitelikler ele alınarak araştırılmıştır. Aynalıkavak Kasrında uluslararası proje şeklinde yürütülen Paul Getty Vakfı tarafından desteklenen, Aynalıkavak Kasrı Koruma ve Onarım Projesi hakkında da bilgi verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Türk Bahçesi, Bahçe Sanatı Tarihi, Saray Bahçeleri, Dolmabahçe Sarayı, Aynalıkavak Kasrı.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Turkish Garden Style is reviewed beginning from the Middle East Turks through modern times. The changes in time, influences and special Turkish uses are examined by the help of some different examples. The characteristic planning style, plantation, structural planning of Turkish gardens are examined. As research area, Aynalikavak Pavilion, the garden that shows the Turkish Garden style with the least influence of the West and Dolmabahçe Palace, the garden planned under the influence of late renaissance and baroque style, are chosen. After examining the historical background, the planning style, plantation, structural styles of Aynalikavak Pavilion and Dolmabahçe Palace are investigated. Also information about the Aynalikavak Conservation and Restoration Project that is sponsored by Paul Getty Foundation is presented. KEY WORDS: Turkish gardens, history of gardens, palace gardens, Dolmabahçe palace, Aynalikavak Pavilion.