KOAH'ın sigarayla ilişkili oksidatif stres patogenezinde NRF2/KEAP1 yolağının rolü
The role of NRF2/KEAP1 pathway in the pathogenesis of smoking-related oxidative stress of COPD
- Tez No: 768265
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHŞUK TAYLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) hava akım kısıtlanması ve artmış kronik inflamatuar yanıt ile karakterize yaygın bir akciğer hastalığıdır. Başta sigara olmak üzere, genetik ve çevresel birçok risk faktörü hastalık patogenezinde rol oynamaktadır. Çalışmamızın amacı KOAH'ın sigarayla ilişkili oksidatif stres patogenezinde Nrf2/Keap1 yolağının rolünün araştırılması, altta yatan patofizyolojinin daha net anlaşılması ve sigara ilişkili KOAH' ta yeni destekleyici belirteçlerin (Nrf2, Keap1, Gsk-3β, Malondialdehit, Peroksinitrit) kullanılıp kullanılmayacağının belirlenmesidir. Çalışmamıza kliniğimize başvuran 31 KOAH hastası, 31 sigara içicisi olup KOAH tanısı almamış olan kişiler ve 34 sigara içmeyen gönüllüler dahil edildi. KOAH hastalarının rutin kan tetkikleri yapıldı. KOAH hastaları ve sigara içen kişilere solunum fonksiyon testi yapıldı. Her üç grubun periferik venöz kan örneklerinde Nrf2, Keap-1, Gsk-3β, Peroksinitrit ve Malondialdehit çalışıldı. Analizlerde SPSS 22,0 Windows versiyon paket programı kullanıldı. Çalışmaya katılan KOAH hastaları, sigara içen kişiler ve sigara içmeyen gönüllüler arasında yapılan karşılaştırmada; Nrf2 düzeyi sigara içen kontrol grubunda diğer iki gruba göre anlamlı düzeyde düşük saptandı. Keap1 düzeyi KOAH grubunda her iki kontrol grubundan anlamlı düzeyde düşüktü. GSK-3β düzeyi KOAH grubunda daha yüksek düzeydeydi fakat bu fark istatistik olarak anlamlı değildi. KOAH hastaları aldıkları tedaviler yönünden değerlendirildiğinde LABA kullanan hastalarda ise peroksinitrit düşük saptandı (p=0,012). Peroksinitrit düzeyleri KOAH grubunda anlamlı düzeyde yüksekti. Verilerimiz Nrf2, Keap1, Gsk-3β, MDA düzeyleri ile KOAH ve sigara kullanımı arasında anlamlı ilişki olmadığını göstermektedir. KOAH'ın sigarayla ilişkili oksidatif stres patogenezinin açıklanmasında daha geniş çaplı araştırmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Chronic obstructive pulmonary disease (COPD) is a common lung disease characterized by airflow limitation and increased chronic inflammatory response. Many genetic and environmental risk factors, especially smoking, play a role in the pathogenesis of the disease. The aim of our study is to investigate the role of the Nrf2/Keap1 pathway in the pathogenesis of smoking-related oxidative stress in COPD, to better understand the underlying pathophysiology, and to determine whether new supportive markers (Nrf2, Keap1, Gsk-3β, malondialdehyde, peroxynitrite) can be used in smoking-related COPD. Thirty one COPD patients who admitted to our clinic, 31 smokers who were not diagnosed with COPD, and 34 non-smokers were included in our study. Routine blood tests of COPD patients were taken. Pulmonary function tests were performed on COPD patients and smokers. Nrf2, Keap-1, Gsk-3β, peroxynitrite and malondialdehyde were studied in peripheral venous blood samples of all three groups. SPSS 22.0 Windows version package program was used in the analysis. In the comparison between COPD patients, smokers, and non-smoker volunteers participating in the study; Nrf2 level was found to be significantly lower in the smoker control group compared to the other two groups. Keap1 level was significantly lower in the COPD group than in both control groups. GSK-3β level was higher in the COPD group (p=0,012). When COPD patients were evaluated in terms of the treatments they received, peroxynitrite was found to be statistically significantly lower in patients using LABA. Peroxynitrite levels were significantly higher in the COPD group. Our data show that there is no significant relationship between Nrf2, Keap1, Gsk-3β, MDA levels and COPD and smoking. Larger studies are needed to elucidate the smoking-related oxidative stress pathogenesis of COPD.