Tedarik zincirinde endüstri 4.0 teknolojilerinin kullanımının algılanan ürün değeri ve müşteri memnuniyetine etkisi: Ayakkabı sektörü üzerine bir inceleme
The effect of using industry 4.0 technologies in the supply chain on perceived product value and customer satisfaction: A research on footwear industry
- Tez No: 768264
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞENUR BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu çalışma, endüstri 4.0 teknolojilerinin tedarik zincirinde kullanımının algılanan ürün değeri ve müşteri memnuniyetine etkisi olup olmadığını incelemek üzere düzenlenmiştir. Bu etkinin anlaşılması için günümüzün en önemli sektörlerinden olan ve endüstri 4.0 uygulamalarının örneklerinin çokça görüldüğü ayakkabı sektörü belirlenmiştir. Bunun için önce literatür taranarak endüstri 4.0'ın tedarik zincirine kattığı özellikler bulunmuştur ve bunlar arasından en çok değinilen dört özellik olan iş birliği, esneklik, şeffaflık ve gerçek zamanlılık ankette yararlanılmak üzere seçilmiştir. Bu özelliklere dair ayakkabı sektöründeki uygulamalar bulunmuş ve bu örnekler üzerinden beşli likert ölçeği tipinde bir anket kurulmuştur. Analizin ilk aşamasında güvenilirlik testi gerçekleştirilmiş ve sonuçlar algılanan ürün değeri ve müşteri memnuniyeti için sırasıyla 0.923 ve 0.926 çıktığı için test güvenilir kabul edilmiştir. Ardından veri dağılımı incelenmiş ve verilerin normal dağıldığı görülmüştür. Bunun üzerine analiz yöntemi olarak hem bir uygulamanın etkisi ölçüldüğü ve tek örneklem üzerinden ilerlendiği hem de katılımcı sayısının düşük olmasından kaynaklı olarak tek örneklem t-testi seçilmiştir. SPSS 28 programında yapılan tek örneklem t-testi sonucuna göre endüstri 4.0'ın tedarik zincirine kazandırdığı dört özelliğin ve genel olarak bu özelliklerin uygulamalarının hepsinin hem müşteri memnuniyeti hem de algılanan ürün değeri üzerinde etkisi olduğu bulunmuştur. Bu analize ilaveten bu çalışmada belirlenen bir diğer amaç olan algılanan ürün değerinin müşteri memnuniyeti üzerinde etkisi ölçülmek üzere aynı ölçeklerin sonucu üzerinden basit doğrusal regresyon analizi yapılmış ve bunun sonucunda iki değişken arasında pozitif yönlü güçlü bir ilişki olduğu görülmüştür. Bu etkiye göre algılanan ürün değerindeki bir birim artışın müşteri memnuniyetini 0,933 birim artırdığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is designed to examine whether the use of industry 4.0 technologies in the supply chain has an effect on perceived product value and customer satisfaction. To test these, the shoe industry, where many examples of industry 4.0 applications are seen, was chosen. In the literature, the four most mentioned features, collaboration, flexibility, transparency and real-time which are the features that industry 4.0 adds to the supply chain were found and, were chosen to be used in the survey. Applications in the shoe industry regarding these features were found and a five-point Likert scale type questionnaire was established based on these. For the analysis, reliability test was performed and the test was accepted as reliable as the results were 0.923 and 0.926 for perceived product value and customer satisfaction, respectively. Then, it was observed that the data were normally distributed. Thereupon, the one-sample t-test was chosen as the analysis method, since the effect of an application was measured and progressed through a single sample, and the number of participants was low. Results showed the four features that supply chain gains and the applications of these in general, have an impact on both customer satisfaction and perceived product value. Besides, a simple linear regression analysis was performed to measure the effect of perceived product value on customer satisfaction, which is another goal determined in this study. Results showed there is strong positive relationship between them and one unit increase in perceived product value increases customer satisfaction by 0.933 units. Key