Amatör sporcuların empatik eğilimleri, iletişim becerileri ve fair play anlayışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between empathic tendency, communication skills and fair play understandings of amateur athletes
  1. Tez No: 768267
  2. Yazar: HALİL GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPASLAN GÖRÜCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmanın amacı, amatör sporcuların empatik eğilimleri, iletişim becerileri ve fair play anlayışları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Bunun yanında katılımcıların bazı demografik özelliklerinin empatik eğilimleri, iletişim becerileri ve fair play anlayışlarına etkisine de bakılmıştır. Araştırma grubu, 303 kadın 133 erkek olmak üzere toplam 436 amatör sporcudan oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu, Dökmen (1988) tarafından geliştirilmiş Empatik Eğilim Ölçeği, Korkut ve Bugay (2014) tarafından geliştirilmiş İletişim Becerileri Değerlendirme Ölçeği ve Vallerand ve ark (1997) tarafından geliştirilmiş Çok Boyutlu Sportmenlik Yönelimi Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde ve değerlendirilmesinde SSPS paket programı kullanılmıştır. Araştırmada t testi, One-Way Anova testi, Tukey testi ve korelasyon yöntemi kullanılmıştır. Analizlerin değerlendirilmesinde anlamlılık düzeyi olarak 0,05 olarak kabul edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre yaş, eğitim düzeyi ve spor yaşı değişkenleri ile katılımcıların empatik eğilim düzeyleri arasında anlamlılık vardır. Cinsiyet ve branş değişkenleri ile empatik eğilim düzeyleri arasında ise anlamlılık yoktur. Cinsiyet ve yaş değişkenleri ile katılımcıların iletişim becerileri arasında anlamlılık vardır. Eğitim düzeyi, spor yaşı ve branş değişkenleri ile iletişim becerileri arasında ise anlamlılık yoktur. Cinsiyet, yaş, eğitim durumu, spor yaşı ve branş değişkenleri ile katılımcıların fair play anlayışları arasında anlamlılık vardır. Katılımcıların empatik eğilimleri ile iletişim becerileri arasında, pozitif yönde orta ve yüksek düzeyde bir ilişki vardır. Katılımcıların empatik eğilimleri ile fair play anlayışları arasında, pozitif yönde zayıf ve orta düzeyde bir ilişki vardır. Katılımcıların iletişim becerileri ile fair play anlayışları arasında, pozitif yönde orta ve yüksek düzeyde bir ilişki vardır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the relationship between the empathic tendencies, communication skills and fair play understanding of amateur athletes. In addition, the effects of some demographic characteristics of the participants on their empathic tendencies, communication skills and understanding of fair play were also examined. The research group consists of a total of 436 amateur athletes, 303 women and 133 men. Personal Information Form prepared by the researcher, Empathic Tendency Scale developed by Dökmen (1988), Communication Skills Evaluation Scale developed by Korkut and Bugay (2014), and Multidimensional Sportsmanship Orientation Scale developed by Vallerand et al. (1997) were used as data collection tools in the research. The SSPS package program was used in the analysis and evaluation of the data. In the research, t test, One-Way Anova test, Tukey test and correlation method were used. In the evaluation of the analyzes, the level of significance was accepted as 0.05. According to the findings obtained as a result of the research, there is a significant difference between the variables of age, education level and sports age and the empathic tendency levels of the participants. There is no significant difference between gender and branch variables and empathic tendency levels. There is a significant relationship between the gender and age variables and the communication skills of the participants. There is no significant difference between education level, sports age and branch variables and communication skills. There is a significant difference between gender, age, education, sports age and branch variables and fair play understanding of the participants. There is a moderate and high level of positive correlation between the empathic tendencies of the participants and their communication skills. There is a weak and moderate relationship in the positive direction between the empathic tendencies of the participants and their understanding of fair play. There is a moderate and high level of positive correlation between the communication skills of the participants and their understanding of fair play.