Mısır silajına ekşi yoğurt ilavesinin silaj fermantasyonu, aerobik stabilite ve In Vitro sindirilebilirlik üzerine etkisi
Effect of sour yoghurt addition to corn silage on fermentation quality, aerobic stability and In Vitro digestibility
  1. Tez No: 768281
  2. Yazar: KAĞAN TELLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL SOYCAN ÖNENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu araştırma, ekşi yoğurt ilavesinin mısır silajının fermantasyonu, aerobik stabilitesi ve in vitro sindirilebilirlik üzerine etkisini belirlemek amacıyla düzenlenmiştir. Araştırma materyalini ekim ayında biçilmiş 2. ürün mısır (Pioneer 32K61) ve ekşi yoğurt oluşturmuştur. Deneme grupları; yoğurt ilave edilmeyen kontrol, 10 g/kg taze mısır (Y10), 20 g/kg taze mısır (Y20), 30 g/kg taze mısır (Y30), 40 g/kg taze mısır (Y40) ve 50 g/kg taze mısır (Y50) olacak şekilde oluşturulmuştur. Her grup için 4'er tane olmak üzere toplam 24 paket, laboratuvar koşullarında (10-20 °C) 60 gün fermantasyona bırakılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was designed to determine the effect of sour yogurt addition on fermentation, aerobic stability and in vitro digestibility of corn silage. The research material consisted of 2nd crop corn (Pioneer 32K61) and sour yoghurt harvested in October. Trial groups; control without yogurt added, 10 g/kg fresh corn (Y10), 20 g/kg fresh corn (Y20), 30 g/kg fresh corn (Y30), 40 g/kg fresh corn (Y40), and 50 g/kg fresh corn maize (Y50).