Liman sahalarının doğrusal drenaj tasarım kriterleri
Design criteria of linear drainage on port sites
  1. Tez No: 768286
  2. Yazar: TOLGA ALAKUŞU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRULLAH AĞAÇCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Yüzeyde biriken suların tahliyesi sebebiyle oluşabilecek kazaların engellenmesi açısından fazlasıyla öneme sahip olan liman drenajı, saha şartlarının getirmiş olduğu zorluklara çözüm bulunması açısından farklı yöntemlere başvurma ihtiyacı doğurmuştur. Bu yöntemlerden biri doğrusal (lineer) drenaj sistemidir. Doğrusal drenaj sisteminde ızgaralı, yarıklı ve bordür kanal şeklinde giriş yapıları kullanılsa da, liman sahalarında genel olarak ızgaralı ve yarıklı tipi uygulanmaktadır. Liman sahasında oluşan trafik, yük sınıfını belirlemektedir. Liman drenajı kapsamında yük sınıfı drenaj parametrelerini doğrudan etkilemesi sebebiyle yük sınıfını oluşturan trafik doğru analiz edilmeli, liman bölümleri ayrı ayrı değerlendirilmelidir. Bir havzanın drenaj kapasitesinin hesaplanmasında toplanma süresi oldukça önemli rol oynamaktadır. Toplanma süresi yağış şiddetini, yağış şiddeti ise havzanın taşkın debisini belirler. Bu çalışmada; liman sahalarında uygulanan doğrusal drenaj sistemleri ele alınarak doğrusal drenaj sistemindeki giriş yapıları ile liman sahası tasarım parametrelerine değinilmiştir. Mersin Taşucu Limanının geri sahasında ve rıhtımında yapılan doğrusal drenaj giriş yapıları incelenerek limanın 6 No.lu rıhtımında doğrusal ızgaralı kanal kapasite hesabı yapılmış ve toplanma süresinin kapasiteye etkisinin irdelenmesi ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Port drainage, which has great importance in terms of preventing accidents that may occur due to the discharge of water accumulated on the surface, has created the need to resort to different methods to find solutions to the difficulties brought by the site conditions. One of these methods is a linear drainage system. Although inlet structures in the form of a grated, slotted and kerb channel are used in the linear drainage system, grated-type and slotted-type channels are generally applied in port sites. The traffic consisting of the port site determines the port load class. Since the load class directly affects the drainage parameters within the scope of port drainage, the traffic constituting the load class should be analyzed correctly and port sections should be evaluated separately. In the calculation of the drainage capacity of a catchment, concentration time plays a crucial role. Concentration time determines the rainfall intensity and rainfall intensity determines the flood discharge of the basin. In this study; linear drainage systems applied in port sites are examined, inlet structures in the linear drainage system and port site design parameters are mentioned. By examining the linear drainage inlet structures constructed in the back area and dock of Mersin Taşucu Port, the linear grated channel capacity calculation was made at dock No.6th of the port and the effect of the concentration time on the capacity calculation was revealed.