Fe2O3 nanopartikülünün büyük bal mumu güvesi Galleria mellonella enzim sistemi üzerine etkisi
The effect of Fe2O3 nanoparticle on enzyme system of the greater wax moth Galleria mellonella larvea
  1. Tez No: 768287
  2. Yazar: MEHMET SERTBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Yapılan çalışma force-feeding yöntemiyle 7. evre G. mellonella larvalarına verilen Fe2O3 (1, 2, 5, 10, 20, 50 µg/larva ) nanopartiküllerinin karbohidrat, protein, lipid miktarı ve oksidatif stres belirteçleri (süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT), melondialdehit (MDA)) üzerine etkisi spektrofotometrik yöntem kullanılarak belirlenmiştir. Protein miktarında 4 saat sonunda en yüksek dozda düşüş görülmesine rağmen ve 24 saat sonunda en yüksek düşüş 1.00 μg/Larva dozunda görülmüştür. Lipid miktarını düzeyine bakıldığında 4 saat sonunda 1.00 μg/Larva dozu dışında diğer dozlarda düşüş görülmüş ve 24 saat sonunda bütün dozlarda düşüş kaydedilmiştir. Karbohidrat miktarında 4 saat ve 24 saat sonunda kontrol besine göre düşüş olduğu gözlenmiştir. SOD enzim aktitesinde 4 saat sonunda en yüksek dozda en yüksek artış görülmesine rağmen 24 saat sonunda en fazla düşüş en yüksek dozda görülmüştür. CAT aktivitesinde 4 saat sonunda 5.00, 20.00, 50.00 00 μg/Larva dozları kontrol grubuna göre düşüş görülmüş ve 24 saat sonunda 1.00 μg/Larva hariç diğer dozlarda düşüş görülmüştür. Oksidatif stres biyobelirteçlerinden biri olan MDA miktarında 4saat sonunda kontrole göre artış göstermiş ve 24 saat sonunda ise kontrole göre 10.00,20.00 ve 50.00 μg/Larva dozlarında artış gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, bu çalışmada demir oksidin doz ve süreye bağlı olarak biyokimyasal parametreler üzerine farklı etkilere neden olabileceği model böcek G. mellonella kullanılarak gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work carried out, the effect of Fe2O3 (1, 2, 5, 10, 20, 50 μg/larva) nanoparticles given to stage 7th G. mellonella larvae by force-feeding method on carbohydrate, protein, lipid amount and oxidative stress markers (superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), melondialdehyde (MDA)) was determined by spectrophotometric method. The highest drop in protein quantity was 1.00 μg/Larva after 24 hours, despite the highest drop in the highest dose after 4 hours. Based on the level of the lipid amount, other doses were dropped outside of the dose of 1.00 μg/Larva after 4 hours and all doses were recorded after 24 hours. In the amount of carbohydrates, it was observed that there was a decrease in control five after 4 hours and 24 hours. Although the highest dose of the highest increase in the SOD enzyme flow after 4 hours, the maximum drop after 24 hours has been seen in the highest dose. CAT activity has decreased by control group of 5.00, 20.00, 50.00 μg/Larva doses after 4 hours, and other doses, except 1.00 μg/Larva, were seen at the end of 24 hours. An increase in the amount of MDA, one of the oxidative stress biomarkers, increased by control at the end of 4 hours, and an increase in the doses of 10.00,20.00 and 50.00 μg/Larva was observed at the end of 24 hours. As a result, in this study where iron oxide can have different effects on biochemical parameters depending on the dose and time shown using the model insect G. mellonella.