Reflectarray antenna for X-band application using MATLAB and CST software
MATLAB ve CST yazılımı kullanılan X-band uygulaması için reflectarray anteni
- Tez No: 768288
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MESUT ÇEVIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
CST simülasyonları ve MATLAB bilgisayar dili kullanılarak bir yansıtma dizisi oluşturuldu. Yüksek kazanç ve verim gerektiren uygulamalarda, yansıtma dizileri giderek parabolik reflektörlerin yerini almaktadır. Büyük yansıtma dizileri oluşturmak uzun zaman alır ve çok çaba gerektirir. Bir yansıtıcı dizi anteni oluşturmak için bir düzlemsel veya uyumlu bileşen dizisini uyarmak için bir besleme anteni gereklidir. Çok fazla elektrik gücü gerektiren büyük antenler için en pahalı olanıdır, aynı zamanda en pratik ve uygun maliyetli seçenektir.“X bandı”, elektromanyetik spektrumun mikrodalga radyo bölgesinde bulunabilen çeşitli frekanslara sahiptir. X bandı, iletişim mühendisliğinde 8 ila 12 GHz arasında değişen bir frekans aralığıdır. İlgili tüm verilerin yoğun bir çalışmasının ardından MATLAB kodu kapsamlı bir şekilde incelenecektir. Anteni oluşturmak için CST programından gelen veriler kullanılacaktır. Bir yansıtıcı dizi anteninin CST yapısı, bir anten modeli oluşturan MATLAB kodu ile basitleştirilmiştir. Bir yansıtıcı dizi besleme anteni ve besleme anteni olarak bir korna kullanılarak 60 dBi'lik bir kazanç mümkündür. Bu konfigürasyon, altmış dBi'lik bir kazanç sağlar.
Özet (Çeviri)
A reflect array was created using CST simulations and the MATLAB computer language. In applications needing high gain and efficiency, reflect arrays are gradually replacing parabolic reflectors. Massive reflect arrays take a long time and a lot of effort to build. A feed antenna is required to excite a planar or conformal array of components in order to build a reflect array antenna. They are the most expensive for large antennas that demand a lot of electrical power, while being the most practical and cost-effective option. The“X band”has a variety of frequencies that may be found in the microwave radio region of the electromagnetic spectrum. The X band is a frequency range in communication engineering that ranges from 8 to 12 GHz. Following an intensive study of all pertinent data, the MATLAB code will be thoroughly examined. The data from the CST program will be utilized to build the antenna. The CST construction of a reflect array antenna is simplified by MATLAB code that generates an antenna pattern. A gain of 60 dBi is possible using a reflect array feed antenna and a horn as the feed antenna. This configuration yields a gain of sixty dBi.