Deltametrinin Galleria mellonella'nın bazı biyokimyasal ve oksidatif stres parametrelerine etkileri
Effects of deltamethrine on oxidative stress and biochemical parameters of Galleria mellonella
  1. Tez No: 768289
  2. Yazar: MEHMET BAKİ ALAGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAMER KAYIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekoloji ve Çevre Biyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Sunulan çalışmada deltametrinin Galleria mellonella larvalarında oksidatif stres belirteçleri (Süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT) ve malondialdehid (MDA) ve biyokimyasal parametrelere (protein lipid ve karbohidrat) etkileri araştırılmıştır. Deltametrinin farklı konsantrasyonları larvaların besinine eklenerek kontrol, DMSO, 50, 100 ve 150 µg/100 g olmak üzere 5 farklı deltametrin konsatrasyonu larvalara uygulanmıştır. Larvaların protein miktarlarında deltametrine bağlı olarak herhangi bir değişiklik gözlenmezken, lipid ve karbohidrat düzeyleri denenen tüm konsantrasyonlarda kontrol grubuna nazaran önemli ölçüde azalmıştır. SOD enzim aktivitesi DMSO grubu da dahil tüm konsantrasyonlarda kontrole göre önemli ölçüde artmıştır. CAT enzim aktivitesi DMSO grubu dışındaki diğer deltametrin içeren gruplarda önemli ölçüde artışlar göstermiştir. MDA miktarlarında denenen tüm konsantrasyonlarda önemli artışlar göstermiştir. Sonuç olarak deltametrin model organizma G. mellonella'da oksidatif stres parametreleri ve biyokimyasal biyomarkırlar üzerine etki ederek önemli değişikliklere neden olmuştur. Bu değişiklikler deltametrinin toksik etkilerinin gösterilmesi bakımından önemlidir.
Özet (Çeviri)
In the present study, the impacts of deltamethrin on oxidative stress parameters (Superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT) and malondialdehyde (MDA) and biochemical parameters (protein lipid and carbohydrate) in Galleria mellonella larvae were investigated. Different concentrations of deltamethrin were added to the larvae's food, and 5 different concentrations of deltamethrin were applied to the larvae as control, DMSO, 50, 100 and 150 µg/100 g. There was no change observed in the protein amounts of the larvae due to deltamethrin, the lipid and carbohydrate amounts were significantly decreased compared to the control group at all concentrations tested. SOD enzyme activity was significantly increased at all concentrations compared to the control, including the negative control group. CAT enzyme activity showed significant increases in deltamethrin-containing. It showed significant increases in MDA amounts at all concentrations tested. As a result, deltamethrin caused significant changes in oxidative stress parameters and biochemical biomarkers in the model organism G. mellonella. These changes are important in demonstrating the toxic effects of deltamethrin.