Ailevi Akdeniz Ateşi hastalarında interferon düzenleyici faktör, interferon alfa ve beta düzeylerinin incelenmesi
Investigation of interferon regulatory factor, interferon alpha and beta levels in patients with Familial Mediterranean Fever
- Tez No: 768291
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Ailevi Akdeniz Ateşi (AAA, Familial Mediterraean Fever; FMF) periyodik ateş ve serozal inflamasyon ile karakterize ataklarla kendini gösteren otoinflamatuar bir hastalıktır. FMF'te patolojinin temel kaynağı inflamasyon varlığıdır. Subklinik inflamasyon da atak dışı dönemlerde devam ederek hastalığın komplikasyonlarından sorumlu tutulmaktadır. İnterferonlar güçlü antiviral aktiviteye sahip glikoproteinlerdir, doğal bağışıklıkta görev alırlar ve virüsler IFN (interferon) salgılanmasını doğrudan sağlayabilirler. İnterferon düzenleyici faktör ailesi ise interferon yanıtlarının düzenlenmesini sağlar. Çalışmamızda interferon alfa, interferon beta, interferon regülatör faktör 3, 4 ve 7 düzeylerinin FMF'teki inflamasyonun ortaya çıkışında etkisi olup olmadığını incelemeyi amaçladık. Çalışmada karşılaştırılacak hasta grupları 01.03.2022 ile 08.09.2022 tarihleri arasında oluşturuldu. Hasta grubu Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi İç Hastalıkları Romatoloji polikliniği hastalarından seçildi. Hastaların Tel-Hashomer Kriterlerine göre AAA hastalığı tanılı olması ve atak dışı dönemde olması koşulu ile 40 hastayı çalışmamıza dahil ettik. Kontrol grubunu oluşturan 40 birey ise Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi İç Hastalıkları Genel Dahiliye polikliniğinden seçildi. Kontrol grubundaki kişilerde herhangi bir sistemik, metabolik ve romatolojik hastalığı olmama şartı aranarak 40 sağlıklı birey dahil edildi. Çalışma için seçilen toplam 80 bireyin WBC, CRP, ESR, SAA, fibrinojen, proteinüri, genetik inceleme sonuçları, yaş, cinsiyet özellikleri ve çalışmamız için ayrıca çalışılan interferon alfa, interferon beta, interferon regülatör faktör 3, 4 ve 7 düzeyleri kaydedildi. Yaptığımız istatistiksel incelemede hasta ve kontrol grubu arasında WBC, CRP, SAA, fibrinojen, proteinüri ve yaş açısından anlamlı fark saptanmadı. Çalışmamıza fark katan parametrelerimiz olan interferon alfa, interferon beta, interferon regülatör faktör 3,4 ve 7 belirteçleri ve ESR düzeyi ise hasta grubunda kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı farklılıkta saptandı. FMF hastalarında atak ve atak dışı dönemde inflamasyondan interferon alfa, interferon beta, interferon regülatör faktör 3, 4 ve 7 parametreleri sorumlu olabilir. Bu parametrelerin FMF patogenezinde rolünün anlaşılabilmesi ve bu belirteçler üzerinden oluşturulabilecek yeni tedavi seçeneklerinin oluşturulabilmesi için ek çalışmalara gerek vardır.
Özet (Çeviri)
Familial Mediterranean Fever (FMF) is an autoinflammatory disease characterized by periodic attacks of fever and serosal inflammation. The presence of inflammation is the main cause of pathology in FMF. Subclinical inflammation that persists during the interval between attacks is responsible for the complications of the disease. Interferons are glycoproteins with potent antiviral activity, are involved in innate immunity and viruses can directly induce IFN (interferon) secretion. The interferon regulatory factor family regulates interferon responses. This study aimed to investigate whether interferon alpha, interferon beta, interferon regulatory factor 3, 4 and 7 levels have an effect on the occurrence of inflammation in FMF. For this purpose, 40 non-attack patients who were diagnosed with FMF according to Tel-Hashomer Criteria and who applied to the Internal Medicine Rheumatology outpatient clinic of Cumhuriyet University Medical Faculty Hospital between 01.03.2022 and 08.09.2022 were included in our study. The control group consisted of 40 healthy individuals who had no systemic, metabolic and rheumatologic diseases and were admitted to the General Internal Medicine outpatient clinic of Internal Medicine of Cumhuriyet University Medical Faculty Hospital. In 80 subjects, WBC, CRP, ESR, SAA, fibrinogen, proteinuria, genetic examination, age, gender and interferon alpha, interferon beta, interferon regulatory factor 3, 4 and 7 levels were measured. The results of the study showed that there was no statistically significant difference between the patient and control groups in terms of WBC, CRP, SAA, fibrinogen, proteinuria and age. On the other hand, interferon alpha, interferon beta, interferon regulatory factor 3, 4 and 7 markers and ESR levels were statistically significantly different in the patient group compared to the control group. These results suggest that interferon alpha, interferon beta, interferon regulatory factor 3, 4 and 7 parameters may be responsible for inflammation in FMF patients during attack and interval between attacks. Further studies are needed to clarify the role of these parameters in FMF.