Kurumsal halkla ilişkiler yönetiminde Web sitelerinin kullanılması: Üniversite Web sitelerinin öğrenci yaklaşımlı incelenmesi
The use of websites in the management of public relations: The study of university websites with a student approach
  1. Tez No: 768292
  2. Yazar: CANAN KEVSER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLHAN GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Günümüzde kurumsal web sayfaları öğrenciler ve akademik personel olmak üzere hemen ker kesimden araştırmacıların bilgiye ulaşma konusunda önemli halkla ilişkiler araçlarından biri haline gelmiştir. Her geçen gün hedef kitleye yönelik etki alanını daha da artıran internet temelli web sayfalar özellikle üniversitelerin hedef kitle ile etkileşimini artırma, tercih edilebilirlik oranını yükseltme, paylaşıma sunulan bilgiyi ilk ağızdan duyurma üniversitelerin kurumsal kimliğinin devamı için tercih edilen oldukça önemli halkla ilişkiler araçlarından biri haline gelmiştir. Bu kapsamda çalışmanın amacı Türkiye'de 2018 yılında kurulan yirmi üniversitenin iletişim araçlarını etkin kullanıp kullanmadıklarına dair bir değerlendirme yapmak, web sayfalarındaki işlevselliğin hedef kitle olan öğrencilere yönelik olup olmadığını belirlemektir. Bu doğrultuda örneklem kapsamında yer alan üniversitelerle ilgili verilerin toplanmasında 51 kriterden oluşan gözlem formu kullanılmış elde edilen veriler üzerinden her bir kritere ilişkin frekans ve yüzdelikler hesaplanmıştır. Çıkan sonuçlar arasında anlamlı farklılıklar bulmak için de Mann-Whitney U ve Kruskal Wallis testleri uygulanmıştır. Anahtar Kelimeler Halkla İlişkiler, İletişim, İnternet, Web Sayfa, Yeni Üniversiteler
Özet (Çeviri)
Institutional websites have become one of the important tools of public relations in terms of access to information for researchers including students and academicians from nearly every field of study. Internet-based websites that expand their area of effect of the target society each day have become greatly significant public relations tools that are preferred for the permanency of institutional identity of universities, the direct announcement of shared knowledge, increasing the rate of preferability and improvement of the interaction of universities with the target group. With this respect, the aim of the study is to make an evaluation as to whether the 20 universities which were established in 2018 in Turkey use communication tools effectively and determine whether the functionality in their websites target students. Accordingly, the observation form including 51 criteria was used with the aim of collecting data in the universities within the scope of the sample and frequency and percentages related to each criterion were counted by means of the data collected. Mann-Whitney U and Kruskal Wallis tests were employed to find meaningful differences among the results. Keywords Public Relations, Communication, Internet, Website, New Universities