Rfıd tabanlı ve biyometrik kimliklendirmesiz sınıf yoklama sistemi
Rfid-based and biometric-free class attendance system
- Tez No: 931112
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Eğitim kurumlarında yoklama alma işlemi, derslere ayrılması gereken değerli zamanın önemli bir bölümünü tüketmektedir. İlkokul, ortaokul ve lise seviyelerinde 3 ila 6 dakika süren sınıf yoklama işlemi, üniversite seviyesinde artan öğrenci sayısıyla 10 dakikaya kadar çıkabilmektedir. Özellikle üniversitelerde imza ile yoklama işleminde yaşanabilen 'bir başkasının yerine imza atma' problemi, giden zamanın yanı sıra daha büyük problemlere yol açabilmektedir. Bu bağlamda hem zamandan tasarruf ettirecek hem de yoklama işleminin güvenilirliğini artıracak bir yoklama sistemi geliştirilmiştir. Radyo Frekansıyla Kimliklendirme (RFID) teknolojisinin kullanılacağı ve biyometrik veri ihtiyacını ortadan kaldıran bu Nesnelerin İnterneti (IoT) çalışması, elektronik sınıf yoklama sistemlerinde yeni bir yaklaşım sunmaktadır. Geliştirilen sistem, öğrencilerin kimlik bilgilerinin tanımlandığı RFID etiketlerinin, sınıf girişinde bulunan RFID sensörüne okutulmasıyla çalışmakta ve öğrencinin sınıfta olup olmadığını Arduino UNO mikrodenetleyicisi aracılığıyla sınıf öğretmenine bildirmektedir. Sınıfta öğrencilerin oturdukları sandalyelerinin altlarına yerleştirilen ağırlık sensörleri ile öğrenciler tarafından okutulan kartlar ve sandalyelerde bulunan sensörlerden alınan ağırlık verisi karşılaştırılarak güvenlikli bir sınıf yoklamasının alınması amaçlanmıştır. Önerilen bu yöntem, geleneksel yoklama yöntemlerinin ortaya çıkardıkları yoklama hatalarını ve başkası yerine yoklama kaydı oluşturulması gibi sorunları ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Pasif RFID teknolojisi, herhangi bir harici güç kaynağı gerektirmeksizin çalışabilen etiketler kullanarak düşük maliyetli ve uzun ömürlü bir çözüm sunmaktadır. Sistem, öğrenci ve öğretmenlerin ders zamanlarını daha etkin kullanmalarını sağlayarak, öğrenci katılımlarını güvenli bir dijital platform üzerinde kaydetmeyi planlamaktadır. Bu yenilikçi yaklaşım, öğrenci bilgilerinin güvenliğini sağlarken, eğitim kurumlarının işleyişinde operasyonel verimliliği artırmayı hedeflemektedir. Güvenlik ve gizlilik açısından mevcut yöntemlere kıyasla önemli iyileştirmeler sunan önerilen bu ders yoklama sistemi, eğitim teknolojileri alanında önemli olduğu düşünülmektedir. Ayrıca önerilen ders yoklama sistemi eğitim kurumlarına öğrenci devamsızlıklarının nedenlerini anlamak ve eğitim kalitesini artırmaya yönelik stratejiler geliştirmek için değerli veriler sağlayabilecektir. Pasif RFID teknolojisi ve ağırlık sensörlerinin entegrasyonu, düşük güç tüketimi, yüksek veri güvenliği ve kullanım kolaylığı gibi avantajlar sunmaktadır. Bu sayede, öğrenci ve öğretmenler için daha güvenli, etkili ve interaktif bir eğitim ortamı oluşabilecektir.
Özet (Çeviri)
Taking attendance in educational institutions consumes a significant portion of the valuable time allocated for classes. In primary, middle, and high schools, the attendance process typically takes 3 to 6 minutes, whereas at the university level—due to the larger number of students—it can extend up to 10 minutes. Especially in universities, the issue of“signing on behalf of someone else”during attendance not only wastes time but also leads to more serious problems. In this context, an attendance system has been developed to both save time and enhance reliability. By employing Radio Frequency Identification (RFID) technology and eliminating the need for biometric data, this Internet of Things (IoT) project introduces a new approach to electronic classroom attendance systems. The system operates by reading RFID tags—containing students' identification information—at the classroom entrance via an RFID sensor, and then notifies the instructor through an Arduino UNO microcontroller about whether a student is present. Moreover, weight sensors placed under each student's seat compare weight data with the ID cards read by the RFID sensor, ensuring a secure attendance verification process. This proposed method aims to eliminate errors often found in traditional attendance practices and address issues such as recording attendance on behalf of someone else. Passive RFID technology offers a low-cost, long-lasting solution, as its tags do not require an external power source. By enabling attendance tracking on a secure digital platform, the system allows both students and instructors to use class time more efficiently. While ensuring the security of student information, this innovative approach also aims to increase operational efficiency in educational institutions. Offering significant improvements in security and privacy compared to existing methods, the proposed attendance system is considered valuable in the field of educational technologies. Furthermore, it can provide institutions with useful data regarding the reasons for student absences, facilitating the development of strategies to improve educational quality. The integration of passive RFID technology and weight sensors provides advantages such as low power consumption, high data security, and ease of use. As a result, it can pave the way for a safer, more effective, and more interactive educational environment for both students and teachers.