Kolorektal kanserde normal ve yüksek preoperatif CEA/CA 19-9 düzeyleri ile klinikopatolojik özellikler ve nüks arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between normal and high preoperative CEA/CA 19-9 levels and clinicopathological features and recurrence in colorectal cancer
  1. Tez No: 768331
  2. Yazar: BURAK UÇANER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHMAN ŞENOCAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Kolorektal kanserde CEA ve CA 19-9 düzeylerinin tanısal ve prognostik olarak klinik yararları tartışmalıdır ancak preoperatif tümör belirteç düzeyinin bir takım klinikopatolojik parametrelerle yakından ilişkili olabileceği, yapılan çalışmalarda farklı sonuçların olduğu, CEA ve CA 19-9 düzeylerinin monitörize edilmesinin hastaların menanjmanına faydasının olabileceği belirtilmiştir. Bu çalışmada preoperatif CEA ve CA 19-9 düzeyleri ile klinikopatolojik özellikler arasında bir ilişki olup olmadığının ortaya konması ve hangi tümör belirtecinin daha belirleyici olabileceği araştırıldı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğinde Kasım 2016- Haziran 2021 yılları arasında çalışma kriterlerine uygun, kolorektal kanser tanısı ile yatırılan ve ameliyat edilen 142 hasta retrospektif olarak incelendi. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen hasta sayısı 142 idi. Yüksek CEA düzeyi olan grupta 23 hasta, yüksek CA 19-9 düzeyi olan grupta 20 hasta, yüksek CEA+CA 19-9 olan grupta 22 hasta ve normal CEA+CA 19-9 olan grupta ise 77 hasta mevcut idi. Preoperatif dönemde yüksek serum CEA + CA 19-9 düzeyleri metastatik lenf nodu sayısı, lenfovasküler invazyon durumu, tümör alt tipi, tümörle invaze bağırsak segmentinin uzunluğu, tümör buddingi ve preoperatif CRP düzeyleri ile ilişkili bulundu. Tartışma ve Sonuç: CEA düzeyi yüksekliği ile CA 19-9 düzeyi yüksekliğinin hastalığın klinikopatolojik paternini tahmin etmede birbirine karşı bir üstünlüğü yoktur. Ancak; CEA+CA 19-9 düzeyinin yüksek olması klinikopatolojik patern açısından daha ileri bir patolojiye; normal olması ise hastalığın daha ılımlı olacağına işaret eder. Preoperatif serum tümör belirteç düzeyi yüksekliği, neoadjuvan/adjuvan KRT'ye karar verme açısından ve ileri evre kanserde daha agresif tedavi uygulanması açısından göz önüne alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Introduction: The diagnostic and prognostic clinical benefits of CEA and CA 19-9 levels in colorectal cancer are controversial. In this study, it was investigated whether there was a relationship between preoperative CEA and CA 19-9 levels and clinicopathological features and which tumor marker could be more determinative. Material And Methods: In this study, 142 patients who were hospitalized with the diagnosis of colorectal cancer and operated between November 2016 and June 2021 at the Health Sciences University Gülhane Training and Research Hospital General Surgery Clinic were retrospectively analyzed. Results: The number of patients included in our study was 142. There were 23 patients in the high CEA group, 20 patients in the high CA 19-9 group, 22 patients in the high CEA+CA 19-9 group, and 77 patients in the normal CEA+CA 19-9 group. Preoperatively, high serum CEA + CA 19-9 levels were associated with metastatic lymph node count, lymphovascular invasion status, tumor subtype, length of tumor-invaded intestinal segment, tumor budding, and preoperative CRP levels. Discussion and Conclusion: High CEA level and high CA 19-9 level do not have any superiority over each other in estimating the clinicopathological pattern of the disease. However; A high CEA+CA 19-9 level indicates a more advanced pathology in terms of clinicopathological pattern; If it is normal, it indicates that the disease will be milder. High preoperative serum tumor marker levels should be considered in terms of deciding on neoadjuvant/adjuvant CRT and more aggressive treatment in advanced cancer.