Kadın sağlık çalışanlarının emzirme öz yeterlilik algısı ve pandemi ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of female health professional's relationship with breastfeeding self-efficacy and pandemic
- Tez No: 768330
- Danışmanlar: UZMAN DUYGU YENGİL TACİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Çalışmamızda bir eğitim ve araştırma hastanesinde görev yapan kadın sağlık çalışanlarının emzirme öz yeterlilik algısını ve pandemiden etkilenme durumunu değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 1 Ağustos 2022 ile 31 Ekim 2022 tarihleri arasında Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde görev yapan 18-47 yaş arası kadın sağlık çalışanlarından 0-27 aylık bebeği olan, halen emziren ya da yakın zamanda emzirmiş olan, iletişim engeli bulunmayan gönüllü kadın sağlık çalışanları değerlendirmeye alındı. Katılımcılara; sosyodemografik ve emzirme özellikleri ile pandemi döneminde çalışma, nöbet tutma, COVID-19 tanı ve temas durumu gibi faktörleri değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı veri formu ve Emzirme Öz Yeterlilik Ölçeği uygulandı.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, it was aimed to evaluate the perception of breastfeeding self-efficacy and the state of being affected by the pandemic of female health professionals working in a training and research hospital. Materials and Methods: The evaluation included all volunteer female health professionals who worked at the Ankara Training and Research Hospital between August 1, 2022, and October 31, 2022, and who were between the ages of 18 and 47, had infants aged 0 to 27 months, were breastfeeding at the time of the evaluation or had recently stopped breastfeeding and did not have a communication barrier. Regarding the participants: A descriptive data form and the Breastfeeding Self-Efficacy Scale were used to assess sociodemographic and breastfeeding traits as well as elements like working throughout the pandemic period, maintaining watch, receiving a COVID-19 diagnosis, and contact status.