E-sporcuların beslenme bilgi düzeyleri: Bir beslenme araştırma anketi
Nutritional knowledge levels of e-athletes: A nutritional research survey
- Tez No: 768333
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAL ÖĞÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı; e-sporcuların, sporcu beslenme bilgi düzeylerini tespit etmektir. Araştırmaya toplam 90 e-sporcu katılım göstermiştir. Veriler; kişisel veri formu ve sporcu beslenmesi bilgi ölçeği (SBBÖ) ile toplanmış ve değerlendirilirmiştir. Çalışmaya katılanların tamamı erkeklerden oluşmaktadır. Yaş ortalaması ise 21,8 olarak tespit edilmiştir. Katılımcıların %98,9'unun beslenme bilgi düzeyinin zayıf olduğu, %1,1'inin ise ortalama düzeyde olduğu tespit edilmiştir. E-sporcuların, ortalama sporcu beslenme bilgi ölçeği skorları ise 24,88'dir. E-sporcuların BKİ değerleri ortalama olarak 25,56±0,8 kg/m2 olarak tespit edildi. E-sporcular, günlük olarak bilgisayar başında oyun oynayarak 6,5±0,42 geçirmektedirler. E-sporcuların, sporcu beslenme bilgi düzeyleri ile oynadıkları lig arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Bu veriler ışığında e-sporcuların, beslenme bilgi düzeyleri zayıftır ve BKİ değerleri onların kilolu olduklarını göstermektedir. Hem performanslarının azami düzeye çıkabilmesi hem de beslenme kaynaklı hastalıklardan korunabilmeleri için beslenme bilgi düzeylerinin yükseltilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; To determine the knowledge level of e-athletes, sports nutrition. A total of 90 e-sportsmen participated in the research. Data; Personal data form and athlete nutrition information scale (SSBS) were collected and evaluated. All of the participants in the study are men. The mean age was determined as 21.8. It was determined that 98.9% of the participants had poor nutritional knowledge, and 1.1% were at an average level. The average athlete nutrition knowledge scale scores of e-athletes are 24.88. The average BMI values of e-athletes were found to be 25.56±0.8 kg/m2. E-sportsmen spend 6.5±0.42 days playing games on the computer. No relationship was found between e-athlethes' athlete nutfition information and league they play. In these study, e-athletes' nutritional knowledge levels are weak and their BMI values show that they are overweight. It is necessary to increase their nutritional knowledge level in order to maximize their performance and to be protected from nutrition-related diseases.