Antrenman yapan erkeklerde beslenme bilgi düzeyi, uyku kalitesi, sosyal görünüş kaygısı ile besin ve ergojenik destek alımlarının ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship between nutrition knowledge level, sleep quality, social apparance anxiety, and nutritional and ergogenic supplement intake in exercising men
- Tez No: 968386
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET MURAT GÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı, rekreasyonel olarak spor salonlarında antrenman yapan yetişkin erkeklerin sporcu beslenme bilgi düzeylerini ve ergojenik destek alımlarını değerlendirmek, uyku kalitelerini incelemek ve diğer değişkenlerle ilişkilerini araştırmak, sosyal görünüş kaygısı taşıyıp taşımadıklarını değerlendirmek ve diğer değişkenlerle ilişkilerini araştırmaktır. Kesitsel tipteki bu araştırmaya Bursa'nın İnegöl ilçesindeki üç adet spor salonunda antrenman yapan 217 yetişkin erkek katılmıştır. Veriler araştırmacı tarafından yüz yüze toplanmıştır ve kullanılan anket altı bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm katılımcıların, antropometrik (boy uzunluğu, vücut ağırlığı vb.) ve sosyo-demografik (yaş, eğitim durumu, gelir seviyesi vb.) özelliklerini öğrenmeye yönelik sorulardan oluşur. İkinci bölümde besin ve ergojenik destek tüketim kaydı istenmektedir. Üçüncü bölümde Sporcu Beslenmesi Bilgisi Ölçeği kullanılmıştır. Dördüncü bölümde Spor Besin Takviyeleri İnanç Ölçeği kullanılmıştır. Beşinci bölümde Sporcu Uyku Ölçeğinden faydalanılmıştır. Altıncı bölümde Sosyal Görünüş Kaygısı ölçeği kullanılmıştır. Çalışmanın bulgulara göre, katılımcıların Sporcu Beslenme Bilgisi Düzeyleri ortalama seviyede bulunmuştur. Antrenman geçmişi bir yıl ve üzeri olan bireylerde beslenme bilgisi ve takviye inancı puanlarının daha yüksek olduğu gözlenmiştir. Ayrıca, beslenme bilgisi düzeyi arttıkça protein ve fosfor alımı da artarken, enerji alımıyla zayıf düzeyde pozitif bir ilişki saptanmıştır. Katılımcıların yaklaşık %40'ı besin desteği kullandığını ve en çok kullanılan desteklerin kreatin ile protein tozu olduğunu ifade etmiştir. Katılımcıların neredeyse yarısının uyku kaliteleri düşük seviyededir. Uyku kalitesinin sporla ilgili faktörlerle güçlü ilişkiler gösterdiği ve antrenman geçmişi arttıkça sporla ilgili uyku bozukluklarının daha belirgin hale geldiği gözlenmiştir. Ayrıca, sporcuların sosyal görünüş kaygısı puanları genel olarak düşük bulunmuş, egzersiz yapmanın bu kaygıyı azaltabileceği vurgulanmıştır. Sosyal görünüş kaygısı ile medeni durum arasında anlamlı farklılık bulunmuş; bekar bireylerde daha yüksek olduğu, yaşla birlikte ise hafifçe azaldığı belirlenmiştir. Çalışmada, sosyal görünüş kaygısı yüksek olan bireylerde protein ve enerji alımının biraz daha düşük olabileceği ve yetersiz beslenme davranışlarının zamanla yeme bozuklukları riskini artırabileceği de tartışılmıştır. Yapısal eşitlik modeline göre, yalnızca uyku bozukluğu ile sosyal görünüş kaygısı arasında istatistiksel olarak pozitif anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Bu ilişkinin doğrusal değil, daha karmaşık bir yapı izlediği ve belirli eşiklerin ötesinde etkisinin zayıflayabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the sports nutrition knowledge levels and ergogenic aid intake of adult men who train recreationally in gyms, to examine their sleep quality, to investigate the relationships between these variables, and to assess whether they experience social appearance anxiety and its relationship with other variables. This cross-sectional study included 217 adult men training in three different gyms located in İnegöl district of Bursa, Turkey. Data were collected face-to-face by the researcher, and the questionnaire used consisted of six sections. The first section included questions regarding the participants' anthropometric characteristics (e.g., height, body weight) and socio-demographic information (e.g., age, education level, income status). The second section involved recording their food and ergogenic supplement consumption. The third section employed the Sports Nutrition Knowledge Questionnaire. The fourth section used the Sports Nutrition Supplements Belief Scale. The fifth section utilized the Athlete Sleep Behavior Questionnaire. In the sixth section, the Social Appearance Anxiety Scale was applied. According to the findings of the study, participants' sports nutrition knowledge levels were found to be at an average level. Individuals with one year or more of training history had higher scores in both nutrition knowledge and supplement belief. Additionally, as nutrition knowledge increased, protein and phosphorus intake also increased, while a weak positive relationship was observed with energy intake. Approximately 40% of participants reported using dietary supplements, with creatine and protein powder being the most commonly used. Nearly half of the participants had poor sleep quality. Sleep quality was found to have strong associations with sport-related factors, and sleep disturbances related to sports became more prominent as training history increased. Furthermore, participants' social appearance anxiety scores were generally low, and it was emphasized that exercise might help reduce this type of anxiety. A significant difference was found between social appearance anxiety and marital status, with higher anxiety among single individuals, and a slight decrease with age. The study also discussed that individuals with high social appearance anxiety might have slightly lower protein and energy intake, and that inadequate dietary behaviors over time could increase the risk of developing eating disorders. According to the structural equation model, only the relationship between sleep disturbances and social appearance anxiety was found to be statistically significant and positive. This relationship was determined to follow a complex pattern rather than a linear one, and its effect may weaken beyond certain thresholds.