Kripto paraların muhasebeleştirilmesi ve denetimi
Accounting and auditing of cryptocurrencies
  1. Tez No: 768338
  2. Yazar: ASİL SERVAN ŞAVLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Maliye, İşletme, Banking, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe-Denetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Şeffaflığın, hesap verilebilirliğin ve güvenilirliğin sağlanmasında önemli yenilikler getireceği düşünülen blokzincir teknolojisinin, birçok alanı etkisi altına alacağı düşünülmektedir. Blokzincir teknolojisinin etkilediği alanlardan biride muhasebe ve denetimdir. Blokzincir teknolojisi muhasebe ve denetim alanında da bir dönüşümü gündeme getirmektedir. Bu teknoloji ile kripto paraların muhasebeleştirilmesi ve denetimi gündemdeki konulardan biridir. Bu dönüşümün muhasebe ve denetim uygulamalarında yeniden şekillenmesine neden olması beklenmektedir. Öncelikle Kripto paraların hangi varlık sınıfında yer alacağı tespit edilerek yapılacak sınıflandırmayla beraber muhasebe ilkeleri ve standartları kullanılarak kripto paraların nasıl muhasebeleştirileceği bilgisine ulaşılmak amaçlanmaktadır. Blok zincir; şeffaf, dağıtılmış ve herkesin erişebildiği bir muhasebe kayıt sistemi olarak belirtildiğinde bu teknoloji ile ağda gerçekleştirilen tüm işlemler izlenebilmekte ve muhasebe işlemlerinin de güvenli şekilde muhafaza edilmesine imkân tanımaktadır. Ayrıca tarafların birbirleriyle mutabık olup, hatasız kayıtlar atılmasını mümkün kılmaktadır. Blokzincir teknolojisinin muhasebe ve denetim alanında kullanılması özellikle kripto paralarla gerçekleştirilen işlemlerin kayıt ve muhafaza şekli iki yanlı kayıt sisteminin bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Blokzincir teknolojisi muhasebenin genel kabul görmüş çift yönlü kayıt sistemini değiştirebileceği ve üç boyutlu muhasebe sistemini gündeme getirmesi de söz konusudur.
Özet (Çeviri)
It is thought that blockchain technology, which is expected to bring important innovations in ensuring transparency, accountability and reliability, will affect many areas. One of the areas affected by blockchain technology is accounting and auditing. Blockchain technology also brings forward a transformation in the field of accounting and auditing. Accounting and auditing of cryptocurrencies through this technology is one of the issues on the agenda. It is expected that this transformation will lead to reformation in accounting and auditing practices. First of all, it is intended to reach the information on how to achieve accounting of cryptocurrencies by using accounting principles and standards together with the classification to be made by determining which asset class the cryptocurrencies will be in. When the blockchain is specified as a transparent, distributed and publicly accessible accounting record system, all transactions performed on the network can be monitored by using this technology, and it allows the accounting transactions to be kept securely. In addition, the parties agree with each other, making it possible to make error-free records. The use of blockchain technology in the field of accounting and auditing has emerged as a result of the bilateral registration system, especially the recording and keeping of transactions made with cryptocurrencies. It is also the case that blockchain technology accounting can change the generally accepted two-way recording system and bring the three-dimensional accounting system to the agenda.