Machine learning algorithms for predicting pandemic possibility based on common symptoms
Ortak belirtilere dayalı pandemi olasılığını öngörmek için makine öğrenim algoritmaları
  1. Tez No: 768346
  2. Yazar: MUSTAFA AHMED MUSTAFA AL-FATYAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın yaklaşımı, bireysel verilerin toplanmasını ve analizini içerecektir. Çeşitli veri toplama modülleri, veri depolama modülleri, analiz modülleri ve sunum modülleri, sistemin topladığı verileri düzenlemek için kullanılacaktır. İle birlikte gerekli kod ve test ortamları, makine öğrenmesi yöntemlerine bir bakış sağlanacaktır. Karmaşa Matrisi, Doğruluk, Özgüllük, Kesinlik ve Geri Çağırma gibi metrikleri kullanacağız. makine öğrenimi sisteminin etkinliğini değerlendirmek için. Lojistik regresyon, karar ağacı, rastgele orman ve KNN modelleri, Python'un çıktısına dayalı olarak yakın bir yarış içindedir ve Jüpter komut dosyaları. Uygulamayı gerektirdiği için lojistik regresyon yöntemi önerilir. mantık dikkate alınır.
Özet (Çeviri)
The approach of this study will include the collection and analysis of individual data. A variety of modules, such as data collecting modules, data storage modules, analysis modules, and presentation modules, will be utilized to arrange the data that the system collects. Along with the required code and testing environments, a look at machine learning methods will be provided. We will use metrics like the Confusion Matrix, Accuracy, Specificity, Precision, and Recall in order to evaluate the machine learning system's effectiveness. Logistic regression, decision tree, random forest, and KNN models are all in a close race based on the output of the Python and Jupter scripts. The logistic regression method is recommended because it takes the application logic into account.