Eğimli tabakada kayma
  1. Tez No: 76835
  2. Yazar: ORHAN GÜRELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN KAYIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Yığma öncesi ve yığma sonrası göç (migration) konusunda değişik ortamlarda çok çalışmalar yapılmış ve aynı sonuçlar elde edilmiştir. Teorik çalışma yapmayan yerbilimciler için söz konusu çalışmaları anlamak ve bunlar arasındaki ilişkileri kavramak oldukça zordur. Bu durumu gözönüne alarak, bu çalışmada tipik bir atış geometrisi kullanılarak önemli sonuçları basit bir matematikle kinematik olarak elde edilmiş ve onların fiziksel anlamları açıklanmıştır. DMO yığma öncesi veri gurubunu değiştiren bir çeşit göç işlemidir. Deregowski ve Rocca (1981) bu durumu göz önüne alarak yığma öncesi sabit açılım ortamında DMO işlemini geliştirmişlerdir. Böylece DMO, sabit açılımlı verinin üzerindeki eğim etkisini kaldıran bir matematiksel işlem olarak kabul edilmiştir. Eğim etkisi kaldırılmış olmasına rağmen yansımaların gerçek yerlerine taşınması için sıfır açılımlı data üzerine migrasyon işleminin uygulanması gerekmektedir. Hale (1984), ilk olarak DMO işlemini f-k ortamında yapmış, fakat data genliklerini yanlış hesaplamıştır. Bu yanlışlığı Black, Schleicher ve Zhang (1993) düzeltmiştir. Bu çalışmada, DMO işlemi f-k ortamında uygulanmıştır. Bunun için, NMO düzeltmesi yapılmış veri P^.X,,), iki boyutlu Fourier Transform u alınarak f-k ortamına geçirilir. Daha sonra S(uj0,k) filtresi ile çarpılarak tekrar iki boyutlu Ters Fourier transformu alınır ve sıfır açılımlı veriye P0(to,x) dönüştürülmüş olur. Bu çalışmada S(üJ0,k) filtresini hesaplamak için Deregowski ve Rocca' nm kullandığı integral ifadesi Durağan Faz metodu ile çözümlenerek çalışmalara başlanıldı. Elde edilen S(U)0, k) filtresi sözü edilen çalışmacılarınkinden farklı olduğu gözlendi. Daha sonra Integral DMO ile F - K DMO arasında bir ilişki kurularak elde edilen sonucun Black, Schleicher ve Zhang (1993) sonucu ile aynı olduğu görüldü. 1998, 74 sayfa ANAHTAR KELİMELER: DMO,NMO,CMP, Sabit Açılım Ortamı
Özet (Çeviri)
So many studies have been conducted about dip moveout,post and prestack migration over different domain with the same kind of results. For earth scientists who have not done theoretical work, it is not easy to understand relationship between those different type of studies. Taking this into account, in this study, a typical shot-receiver geometry was utilized to obtion important results using simple mathematics and then physical meaning were explained. DMO is a migration operator which rearrange the data before stack. Deregowski and Rocca (1981) calculated DMO operator over constant offset domain before stack.DMO must be applied in order to eliminate the effect of dip over constant offset domain. Zero offset gather can then be obtained applying stacking. Reflections are migrated to the true position by applying migration in CMP domain. Hale (1984) showed how to run DMO over f - k (angular frequency - wavenumber) domain, but he calculated wrong amplitude. By Black, Schleicher and Zhang (1993) corrected his wrongly calculated amplitude. Applying 2D Fourier transformation, Pn(t",xn) data to which NMO correction have already been applied, can be transformed into f-k domain. Inverse 2D Fourier transformation is applied after multiplying by a filter named S(u)0,k)then data becomes zero offset gather Po(to*). In this study, in order to obtained filter named S(üJ0,k), integral term used by Deregowski and Rocca (1981) was recalculated by Stationary Phase method. It was noticed that the filter is different from the one which was used previously. The relation between integral DMO and F-K DMO was figured out and it was concluded that the results were the same as Black, Schleicher and Zhang (1993). 1998, 74 pages KEY WORDS: DMO, NMO, CMP, Constant Offset Gather ii