Çeşitli salatalarda fekal koliform aranması
Research on fecal coliforms in various salads
- Tez No: 76834
- Danışmanlar: PROF. DR. A. KADİR HALKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ÇEŞİTLİ SALATALARDA FEKAL KOLİFORM ARANMASI Gürcan 6ÜRSU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı Danışman: Prof.Dr.A. Kadir HALKMAN 1998, Sayfa: 60 Jüri: Prof. Dr. Nezihe Tunail Prof. Dr. A. Kadir Halkman Prof. Dr. Ayhan Temiz Bu çalışmada çeşitli salatalarda koliform/fekal koliform/E. coll aranması ve sayımı yapılmış, elde edilen sonuçlar birbirileri ile karşılaştırılmış, Türk Standartları Enstitüsü tarafından gösterilen EMS (En Muhtemel Sayı) yöntemindeki fekal koliform testinin (Eijkman Testi) gerekli olup olmadığı araştırılmıştır. Analize alınan 101 örneğin 86 adedinde (%85,15) koliform grup mikroorganizma bulunduğu belirlenmiştir. Koliform mikroorganizma tespit edilen bu örneklerin 61 adedinde (%70,93) fekal koliform testi pozitif sonuç vermiş, 63 adedinde (%73,26) ise MUGase enziminin varlığına bağlı olarak E. coli bulunduğu saptanmıştır. E. Col i bulunan 63 örneğin tamamının fekal koliform testinde pozitif sonuç vermesi beklenirken bunun yerine 60 adet örnek (%95,24) fekal koliform pozitif olarak sonuç vermiştir. Fekal koliform testinde pozitif sonuç veren 1 adet örnekte ise MUGase akti vitesine bağlı olarak E. coll tespit edilememiştir. Bu örnekten yapılan izolasyonlar sonucu örnekte MUGase negatif E. coli varlığı belirlenmiştir.İİ Yapılan identifikasyon çalışmalarının sonuçlarına göre fekal koliform testinde fekal kökenli olmayan ve hatta kolifozm grup dışındaki mikroorganizmaların da gelişip gaz üretebildikleri de saptanmıştır. Bu aşamada 44,5 °C da gaz üretebilen 75 adet Enterobacter aerogenes ve 62 adet Serratia spp.' in varlığı belirlenmiştir. Sonuç olarak fekal koliform testi, vermiş olduğu sahte pozitif sonuçlar nedeni ile fekal bulaşmanın göstergesi olarak tatminkar bulunmamıştır. Fekal koliform testinin pozitif olduğu örneklerin % 98,36' sında E. coli tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçların değerlendirilmesi ile gıdalarda fekal koliform aranmasının gerekli olmadığı, bunun yerine E. coli aranmasının yeterli olduğu sonucuna varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Koliform, fekal koliform, E. coll
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Master Thesis RESEARCH ON FECAL COLIFORMS IN VARIOUS SALADS Gürcan GÜRSU University of Ankara Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Food Engineering Supervisor: Prof.Dr. A. Kadir HALKMAN 1998, Page: 60 Jury: Prof. Dr. Nezihe Tunail Prof. Dr. A. Kadir Halkman Prof. Dr. Ayhan Temiz Coliform, fecal coliform and E. coli were detected and enumerated from various salads. In addition it was investigated, if the fecal coliform test which is notified in official Turkish Standardization Institute methods, is necessary or not. Coliform/ fecal coliform/E. coli were enumerated in accordance with official analysis methods, and the results were compared to each other. 101 samples were screened and it was determined that 86 of the samples had coliform bacteria (85,15%). Thus 86 samples were analyzed for determination of fecal coliform and E. coli. 61 of 86 samples (70,93%) have given positive results for fecal coliform test and E. coli were determined in 63 of 86 samples (73,26%) depend on exi stance of MUGase enzyme activity. While it was supposed that the all of the 63 samples would give positive results, only 60 samples gave positive results (95,24%). In one sample E. coli could not be determined by using MUGase enzyme activity, althoughIV it gave positive result in fecal ooliform test. On the other hand, MUGase negative E. coli was isolated from this sample. According to the results of identification tests, it was determined that non-fecal originated microorganisms and also non-fecal coliform bacteria have grown and both could produce gas in the fecal coliform test. Consequently fecal coliform test was not found satisfactory as a sign of a fecal contamination because of its false positive results. E. coli was determined in 98.36 % of the samples which have given positive reaction in fecal coliform test. Since all the samples had contained E. coli, it was determined that searching fecal coliform is not necessary, looking for E. coli only, could be enough to get accurate results, for the detection of fecal contamination. KEY WORDS: Coliform, fecal coliform, E. col