Compact MIMO Antenna Array for 5G Applications based Novel Modified-Koch Fractal Geometry
5G Uygulamaları için Kompakt MIMO Anten Dizisi tabanlı Roman Modifiye Koch Fraktal Geometri
- Tez No: 768362
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ UÇAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, değiştirilmiş fraktal geometri tabanlı kompakt çok girişli çok çıkışlı (MIMO) bir mikroşerit anten geliştirilmiştir. Önerilen yapı, anten frekansı rezonans özelliklerini ayarlarken tasarım sürecine daha fazla özgürlük sağlamak için Koch fraktal geometrisine dayanmaktadır. Bu nedenle, 0,787 mm kalınlığında ve 2,2 dielektrik sabiti olan bir Rogers5880 alt tabakasına kurulduğunda, 28 GHz merkez frekansında iyi izolasyonla sıkıştırılmış bir MIMO anten dizisi üretilir. Simüle edilmiş anten performansı, CST Microwave Studio kullanılarak S-geçirgenler ve radyasyon özellikleri açısından incelenmiştir. Önerilen anten dizisinin doğrulama için performansını (HFSS) doğrulamak için başka bir elektromanyetik yazılım programı kullanılır. Kullanılan iki yazılım programından elde edilen simüle edilmiş bulgular üzerinde kabul edilebilir bir anlaşmaya varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a modified fractal geometry-based compact multi-input multi-output (MIMO) microstrip antenna is developed. The suggested structure is based on Koch fractal geometry to provide the design process more freedom when adjusting the antenna frequency resonance characteristics. Therefore, when installed on a Rogers5880 substrate with a 0.787mm thickness and a dielectric constant of 2.2, a compressed MIMO antenna array is produced with good isolation at a center frequency of 28 GHz. The simulated antenna performance is examined in terms of S-permeates and radiation characteristics using CST Microwave Studio. Another electromagnetic software program is used to verify the proposed antenna array's performance for verification (HFSS). Acceptable agreement has been reached on the simulated findings from the two software programs employed.