Performance evaluation of Three VANETrouting protocols in al-Ramady citybased on density
Üç VANET'in performans değerlendirmesi al-Ramady şehrinde yönlendirme protokolleri yoğunluğa göre
  1. Tez No: 768363
  2. Yazar: ABDALRAHMAN FATIKHAN ATAALLA ATAALLA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GALİP CANSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Araç ad-hoc ağı, geçici ağların en popüler ağlarından biridir. ulaşım güvenliğini ve sürücüleri geliştirmek için tasarlanmış mobil geçici ağın alt kümesi araçların birbirine bağlanmasını sağlayarak trafik kazalarının sayısını azaltacak şekilde konfor kablosuz olarak ve birbirleriyle bilgi alışverişinde bulunun. Birçok yönlendirme protokolü kullanılır ve VANET için değerlendirildi; bu protokoller, VANET'in önemli zorluklarından biridir. Bunda tezde, VANET protokollerinin gerçek dünya ağı üzerindeki performansını analiz edip değerlendireceğiz. Araç yoğunluğuna göre Al-Ramady şehri dışında. Farklı protokollerle çeşitli protokoller kullandık. senaryolar. Bunun gibi reaktif grupta test edilen yönlendirme protokolleri (AODV ve DSR). Ayrıca proaktif grup gibi (DSDV). Her birini test etmek için kullanılan dört performans metriği bunun gibi bir protokol (PDR, verim, E2ED ve NRO). Önerdiğimiz çalışmada kullanılan simülatörler modeli NS-2 ve SUMO simülatörleridir. Sonuçlarda, açısından en iyi protokolü bulduk. verim, PDR ve NRO, DSR'dir ancak E2ED açısından en iyisi DSDV'dir. Sonuçlardan, her protokolün belirli bir ortam için uygun olduğu sonucuna varıyoruz.
Özet (Çeviri)
Vehicular ad-hoc network is one of the most popular networks of ad-hoc network considered as subset of mobile ad-hoc network that's designed to improve transportation safety and the drivers comfort so as to reducing the number of traffic accidents by allows vehicles to connect together wirelessly and exchange the information with one another. Many routing protocols are used and evaluated for VANET; these protocols are one of the important challenges of VANET. In this thesis, we will analyse and evaluate the performance of VANET protocols on real world network for apart of Al-Ramady city based on vehicles density. We used various protocols with different scenarios. The routing protocols that tested in the group of reactive like this (AODV and DSR). In addition, the group of proactive like (DSDV). Four performance metrics used to test each protocol like this (PDR, throughput, E2ED, and NRO). The simulators that used in our proposed model are NS-2 and SUMO simulators. In the results, we found the best protocol in term of throughput, PDR and NRO is DSR but in term of E2ED, the best one is DSDV. From the results, we conclude each protocol is suitable for a specific environment.