Tarım arazilerinden elde edilen Pseudomonas sp. ile oluşturulan yeni bir biyoformülasyonun buğday büyümesi üzerine etkilerinin araştırılması
Investigation of effects of a new bioformulation created with Pseudomonas sp. isolated from agricultural lands on growth of the wheat
  1. Tez No: 768429
  2. Yazar: MİHRİBAN AYDOĞAN GEMİCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİNE GÜL ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Ziraat, Biotechnology, Microbiology, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez çalışmasında, BAP projesi (2018-A-105-04) kapsamında izole edilmiş 134 Pseudomonas sp izolatı kullanıldı. 134 Pseudomonas izolatı mikrobiyal bir biyoformülasyon tasarlanması için aday olabilecek ve bitki büyümesini teşvik eden izolatların belirlenmesi amacıyla fizyolojik ve biyokimyasal testler ile tarandı. Yapılan fizyolojik ve biyokimyasal test sonuçları değerlendirildiğinde 134 izolat içerisinden 49 izolatın azot fiksasyonu yeteneğine sahip olduğu, 34 izolatın pozitif kontrole görece daha yüksek miktarda İndol Asetik Asit üretim yeteneğine sahip olduğu, 123 izolatın siderofor üretim yeteneğine sahip olduğu, 116 izolatın fosfat indirgeme yeteneğine sahip olduğu belirlendi. Yapılan testler ile bitki büyümesini teşvik edebilecek en iyi özelliklere sahip olduğu belirlenen 3 adet izolat ile biyoformülasyon hazırlandı. En güçlü PGPB adayı olarak seçieln 35, 104 ve 129 numaralı izolatlar ile hazırlanan biyoformülasyon buğday bitkisi ile saksıda bir araya getirilerek makarnalık buğday bitkisinin (Triticum durum L., Eminbey) büyümesi üzerindeki etkileri 21. haftada incelendi. Biyorformülasyon ile birlikte farklı oranlarda DAP ve Amonyum nitrat gübreleri ile desteklenen topraklarda yetiştirilen buğday bitkileri kontrole görece kıyaslandığında bitki boyu, gövde kalınlığı, sarı yaprak sayısı ve kardeş sayıları açısından buğday bitkilerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, 134 Pseudomonas sp isolates isolated within the scope of the BAP project (2018-A-105-04) were used. 134 Pseudomonas isolates were screened by physiological and biochemical tests to identify isolates that could be candidates for designing a microbial bioformulation and promote plant growth. When the physiological and biochemical test results were evaluated, it was determined that 49 isolates out of 134 isolates had nitrogen fixation ability, 34 isolates had a higher amount of Indole Acetic Acid production ability compared to the positive control, 123 isolates had siderophore production ability, and 116 isolates had phosphate reduction ability. . Bioformulation was prepared with 3 isolates, which were determined to have the best properties to promote plant growth. The bioformulation prepared with the isolates 35, 104 and 129 selected as the strongest PGPB candidate was combined with the wheat plant in the pot and its effects on the growth of the durum wheat plant (Triticum durum L., Eminbey) were examined at the 21st week. When wheat plants grown in soils supplemented with bioformulation with DAP and ammonium nitrate fertilizers at different rates were compared to the control, it was observed that there was a statistically significant difference in wheat plants in terms of plant height, stem thickness, number of yellow leaves and number of siblings.