Tendon yaralanmalı hastalarda aktivite temelli müdahalenin aktivite, katılım düzeyi ve kinezyofobi üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of activity-based intervention on activity, participation level and kinesiophobia in patients with tendon injury
  1. Tez No: 768433
  2. Yazar: SÜMEYYE CİLDAN UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KİTİŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ergoterapi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Occupational Therapy, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Çalışmamızın amacı, tendon yaralanmalarının rehabilitasyonunda Kişi Çevre Aktivite modelini kullanarak kişi, çevre ve aktivitenin değerlendirilmesiyle yapılan aktivite temelli müdahalenin hastaların aktivite, katılım düzeyleri ve kinezyofobileri üzerindeki etkisinin incelenmesidir. Fleksör tendon yaralanması nedeniyle onarım yapılan 20 kadın hasta basit randomizasyon ile 2 gruba ayrıldı. Grup 1'e haftada 2 gün Modifiye Duran protokolüne ek olarak 7-12. haftalar arasında aktivite temelli müdahale (ATM) uygulandı. Grup 2 ise Modifiye Duran protokolü ile takip edildi. Hastalarda 7. haftada eklem hareket açıklığı (EHA), Kanada Aktivite Performans Ölçümü (KAPÖ) ile katılım ve Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TKÖ) ile kinezyofobi değerlendirildi. 7-12. haftalar arasında hastaların ellerini günlük yaşam aktivitelerinde (GYA) kullanma süreleri kaydedildi. 12. ve takip değerlendirmesi olan 24. haftalarda ise EHA, kavrama kuvveti, TKÖ, KAPÖ, Michigan El Sonuç Anketi (MESA) ve Jebsen Taylor El Fonksiyon Testi (JTEFT) uygulandı. 7. haftada hastaların %60'ında yüksek kinezyofobi varlığı saptandı. Tedavi sonrasında her iki grubun KAPÖ puanlarında anlamlı artış elde edildi (p0,05). 24. hafta KAPÖ tatmin, 12. hafta TKÖ, 12. ve 24.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to examine the effect of Activity-Based Intervention (ABI) on activity, participation levels and kinesiophobia of patients by evaluating the person, environment and activity using the Person-Environment-Occupation model in the rehabilitation of tendon injuries. Twenty female patients who underwent repair due to flexor tendon injury were divided into 2 groups by simple randomization. ABI was applied to Group 1 in addition to the Modified Duran protocol 2 days a week between 7-12 weeks. Group 2 was followed with only the Modified Duran protocol. Patients were evaluated for range of motion (ROM), participation with the Canadian Occupational Performance Measure (COPM), and kinesiophobia with the Tampa Scale of Kinesiophobia (TSK) at week 7. Duration of using hands of the patients in activities of daily living (ADL) were recorded between 7th, and 12th weeks. ROM, grip strength, TSK, COPM, Michigan Hand Outcomes Questionnaire (MHOQ) and Jebsen Taylor Hand Function Test (JTHFT) were applied at 12th and as a follow-up evaluation at 24th weeks. At the 7th week, 60% of the patients had high level of kinesiophobia. There was a significant increase in the COPM scores of both groups after the treatment (p0.05).