The impact of the Covid-19 pandemic on country risks: A comparative analysis within the framework of the international CAPM
Covıd-19 pandemisinin ülke riskleri üzerindeki etkisi: ICAPM çerçevesinde uluslararası karşılaştırmalı bir analiz
  1. Tez No: 768435
  2. Yazar: MOHAMMED RASHİD SALEH ALDARRAJI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE DOĞUKANLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada COVID-19 pandemisinin, MSCI dünya endeksi içinden yer alan seçilmiş yedi ülke için ABD, Ingiltere, Fransa, Almanya, Italya, Japonya, Avustralya ülke betaları üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bu çalışma (2017-2019) dönemi ile covid-19 sonrası (2020- Haziran 2022) dönemini kapsamaktadır. Bu çalışmada ilk olarak ICAPM ile ülke betaları (2017-2019) dönemi ve (2020- Haziran 2022) dönemi için aylık olarak hesaplanmıştır. Ayrıca independent sample t-test ve dummy regresyon ile iki dönem arasında ülke betalarının ortalamasının farklı olup olmadığı araştırılmıştır. Sonuçta independent sample t-test'e göre Ingiltere, Almanya, Japonya, and Avustralya ülkeler için istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. Dummy regresyon'a göre Almanya and Avustralya ülkeler için fark bulunmuştur. COVID-19 vakaları (CC) ve ölümleri (CD) bağımsız değişkenlerinin ülke betası üzerindeki etkisi, çoklu doğrusal regresyon kullanılarak (2020- Haziran 2022) dönemi için araştırılmış, COVİD-19 (CC)'nin ise sadece ABD'de önemli bir etkisi vardı, ayrıca, COVID-19 (CD)'nin ise (Ingiltere, Fransa, Almanya, İtalya ve Avustralya)'da önemli bir etkisi vardı. Ayrıca, COVID-19 vakaları (CC) ve ölümleri (CD) bağımsız değişkenlerinin ülke betası üzerindeki etkisi granger nedensellik testi kullanılarak (2020- Haziran 2022) dönemi için araştırılmış, sonuçlar ABD, İngiltere, Almanya, İtalya ve Japonya'da önemli bir etkisi göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study on the effect of the COVID-19 pandemic on country beta is for seven selected countries from the MSCI world index USA, UK, France, Germany, Italy, Japan, and Australia. This study covers the period (2017-2019) and post-COVID-19 (2020 - June 2022). In this study, the monthly beta coefficient was calculated for the period (2017-2019) and the period (2020- June 2022) using International Capital Asset Pricing Model ICAPM. In addition, an independent sample t-test and a dummy regression test were used to determine whether the country's mean beta differed between the two periods. As a result, a statistically significant difference was found for the countries according to the independent sample t-test UK, Germany, Japan, and Australia. According to the dummy regression test for Germany and Australia, a difference was found between the countries. The effect of independent variables of COVID-19 cases (CC) and (CD) on the country beta was investigated using multiple linear regression for the period (2020- June 2022); there was a significant effect of (CC) in the USA only. In addition, there was a significant effect of (CD) in the UK, France, Germany, Italy, and Australia. Also, the effect of independent variables of (CC) and (CD) on the country's beta was investigated using the granger causality test for the period (2020- June 2022). The results show that there is a significant effect in the USA, UK, Germany, Italy, and Japan.