Birey-örgüt uyumu, iş-yaşam dengesi ve çalışan mutluluğu ilişkisi: Banka çalışanları üzerine bir araştırma
The relationship of person- organization fit, work-life balance and employee happiness: A research on bank employees
- Tez No: 768445
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKSUN DİDEM ÜLBEĞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada; birey-örgüt uyumu, iş-yaşam dengesi ve çalışan mutluluğu değişkenleri arasındaki ilişkinin araştırılması ve birey-örgüt uyumu ile çalışan mutluluğu ilişkisinde iş-yaşam dengesinin aracılık rolünün olup olmadığının araştırılması amaçlanmaktadır. Söz konusu model bağlamında değişkenlerin birbirleri ile ilişkileri araştırılmış ve aracı değişken analizi yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini Türkiye'de faaliyet gösteren kamu bankaları ve özel bankalarda aktif olarak çalışan 217 katılımcı oluşturmaktadır. İlgili veriler anket yoluyla toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Söz konusu analizler dâhilinde normallik analizi, güvenilirlik analizi, açımlayıcı (keşifsel) faktör analizleri yapılmıştır. Hipotezlerin test edilmesi amacıyla da Hayes (2013) tarafından geliştirilen, Process Macro programı yardımıyla analizler yapılmıştır. Bu doğrultuda değişkenler arasındaki ilişkinin tespit edilmesi amacıyla basit etki analizi, aracılık etkisinin belirlenmesi için ise aracılık etkisi analizi yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda elde edilen verilere göre çalışmada öne sürülen modeldeki tüm hipotezler desteklenmiştir. Buna göre birey-örgüt uyumunun iş-yaşam dengesi üzerinde pozitif ve anlamlı etkisi olduğu, aynı zamanda iş-yaşam dengesinin çalışan mutluluğu üzerinde pozitif ve anlamlı etkisi olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Birey-örgüt uyumunun çalışan mutluluğu üzerinde pozitif ve anlamlı etkisinin bulunduğu hipotezi de desteklenmiştir. Çalışmada birey-örgüt uyumunun çalışan mutluluğu üzerindeki etkisinde iş-yaşam dengesinin tam aracılık rolü üstlendiği bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; It is aimed to investigate the relationship between person-organization fit, work-life balance and employee happiness variables and to investigate whether work-life balance has a mediating role in the relationship between individual-organization fit and employee happiness. In the context of the model in question, the relations of the variables with each other and the mediator variable analysis were made. The sample of the study consists of 217 participants actively working in public banks and private banks operating in Turkey. Relevant data were collected through a questionnaire. The obtained data were analyzed using the SPSS package program. Normality analysis, reliability analysis, and exploratory (exploratory) factor analyzes were carried out within the scope of these analyses. In order to test the hypotheses, analyzes were made with the help of the Process Macro program developed by Hayes (2013). In this direction, simple effect analysis was performed to determine the relationship between the variables, and mediation effect analysis was performed to determine the mediation effect. According to the data obtained as a result of the analysis, all hypotheses in the model proposed in the study were supported. Accordingly, it was found that individual-organization fit has a positive and significant effect on work-life balance, and that work-life balance has a positive and significant effect on employee happiness. The hypothesis that individual-organization fit has a positive and significant effect on employee happiness was also supported. In the study, it was found that work-life balance plays a full mediating role in the effect of individual-organization fit on employee happiness.