Deleuze felsefesinde olayın kurucu rolü: Leıbnız okuması
The founding role of the event in Deleuze's philosophy: The Leibniz reading
- Tez No: 768505
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK EROL ER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Grubu Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tez, Deleuze'ün“Olay”kavramının, Stoacılar ve Leibniz üzerinden ontolojik bir düzlemde değerlendirmesini içermektedir. İki bölümden oluşan çalışmamızın ilk bölümünde Deleuze felsefesinin temel kavramları olan Aşkınlık ve İçkinlik, Temsil ve Özdeşlik, Fark ve Tekrar ele alınmaktadır. İkinci bölümdeyse Leibniz felsefesinin Olay ve Fark kavramlarının açılımıyla Deleuze'ün Leibnizci Kıvrımı ve Leibnizci Olay mefhumu ele alınmaktadır. Sonuç bölümünde olayların ontolojik düzlemde nasıl ele alınabileceğine dair irdelemede bulunup genel bir değerlendirme yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis contains the evaluation of the 'Event' concept by Deleuze on the basis of ontology by way of Stoics and Leibniz. In the first part of our study which is made up of two parts, the basic concepts of Philosophy which are Transcendence and Immanence, Representation and Identity, Difference and Repetition are discussed. In the second section the concepts of Event and Difference in Leibniz's philosophy are explained, and Deleuze's Leibnizian fold and the concept of Leibniz's Event are discussed. A general evaluation is made by examining how the events can be handled on the ontological basis.