İstanbul sarayında Osmanlı saraylı kadının giyim kuşamının araştırılması
An investigation of the dress of the Ottoman palace woman inthe Istanbul palace
- Tez No: 768523
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA TEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Giyim Endüstrisi, Teknik Eğitim, Industrial Design, Clothing Industry, Technical Education
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Osmanlı Devleti'nde kılık kıyafet kültürü önemli bir yere sahiptir. Sarayda giyilen kıyafetler, devletin gücünü, zenginliğini ve kudretini yansıtmaktadır. Bu nedenle sarayda yaşayan Osmanlı kadınları, kılık kıyafetlerine oldukça önem göstermişlerdir. Sarayda kadınların kılık kıyafetleri, bulundukları konumlara göre giysilerin üzerindeki değerli taşlardan anlaşılmaktadır. Giysiler daha çok kadife, brokar, seraser, çatma, atlas, tafta, canfes, gibi kumaş türlerinden oluşmaktadır ve tellerle ve değerli taşlarla süslenmektedir. Sarayda giyilen kadın giysileri, günümüz moda tasarımcılarına esin kaynağı olduğu görülmektedir. Araştırmada, Osmanlı Sarayında yaşayan kadınların giyim kuşamları, giysileri, desen, kumaş ve süsleme özellikleri incelenecektir. Yapılan araştırma bulguları esas alınarak, Türk insanın moda zevklerini ve naifliğini yansıtan giysi koleksiyonu hazırlanacaktır. Koleksiyonda, Saray kadın kıyafetlerinin gelenekselliği bozulmadan günümüz modasına uyarlanan, daha geniş kitlelere hitap eden ürünler tasarlanmıştır. Koleksiyon ile hedeflenen, saraylı kadın kıyafetlerinin dönemsel özelliklerinin unutulup yok olmaması ve kültürel mirasımızın günümüz modasına uygun giysi ürünleri ile birleştirilerek 21yy taşınmasıdır. Saraylı kadınların kıyafetlerinden esinlenerek hazırlanan araştırma, çeşitli bakış açıları ile kendi stilini oluşturmak isteyen moda tasarımcılarına esin kaynağı oluşturacağı öngörülmektedir. Tasarımcılara, Osmanlı Saraylı kadın kıyafetlerinin geleneksel özelliklerini vurgulayan nitelikli ürünlerin ortaya çıkarmasına destek verecektir
Özet (Çeviri)
Costume culture has an important place in the Ottoman Empire. The clothes worn in the palace reflect the power, wealth and might of the state. For this reason, Ottoman women living in the palace attached great importance to their costumes. The costumes of the women in the palace can be understood from the precious stones on the clothes according to their positions. The clothes are mostly made of fabric types such as velvet, brocade, seraser, crackle, atlas, taffeta, canfes, and are decorated with wires and precious stones. The women's clothing worn in the palace seems to be a source of inspiration for today's fashion designers. In the research, the clothing, clothes, pattern, fabric and ornament features of the women living in the Ottoman Palace will be examined. Based on the research findings, a clothing collection reflecting the fashion tastes and naivety of the Turkish people will be prepared. In the collection, products that appeal to a wider audience and are adapted to today's fashion without spoiling the traditionality of Saray women's clothing are designed. The aim of the collection is to ensure that the periodical features of women's clothes are not forgotten and that our cultural heritage is brought to the 21st century by combining it with clothing products suitable for today's fashion. It is predicted that the research, inspired by the clothes of the women of the palace, will be a source of inspiration for fashion designers who want to create their own style with various perspectives. It will support the designers in creating quality products that emphasize the traditional features of Ottoman Palace women's clothing.