Matematiksel modelleme etkinliklerinin 8.sınıf öğrencilerin istatistiksel okuryazarlık düzeylerine etkisinin incelenmesi
The effect of mathematical modeling activities on statistical literacy levels of 8th grade students
  1. Tez No: 768587
  2. Yazar: ESRA AYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMURAN TARIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu araştırma ile matematiksel modelleme etkinliklerinin 8.sınıf öğrencilerin İOY düzeylerine olan etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma 2021-2022 eğitim öğretim yılında devlet okulunda öğrenim gören 8.sınıf 65 öğrenci ile yürütülmüştür. Araştırma nicel ve nitel verilerin yer aldığı karma desen araştırması olarak yürütülmüştür. Araştırma 8 hafta sürmüştür. Araştırmanın nicel verileri İOY Ön Test ve Son Test, Modelleme Etkinlikleri ile toplanmıştır. Araştırmanın nitel verileri yarı yapılandırılmış görüşme formu ve klinik mülakat ile toplanmıştır. Nicel veriler Bağımsız Gruplar T-Testi, Eşleştirilmiş Gruplar T-Testi, Mann Whitney U testi, Wilcoxon Testi ile analiz edilmiştir.Analiz sonucu elde edilen bulgulara göre deney grubunda modelleme etkinlikleri hem genel hem de bileşenler bazında öğrencilerin İOY düzeylerinde anlamlı fark oluşturmuştur. Öğrenciler modelleme etkinliklerinin uygulanmasına yönelik olumlu görüş belirtmişlerdir. Deney grubu öğrencileri İOY düzeyinde 2. ,3. ve kısmen 4.düzeyde yer alırken , kontrol grubu öğrencileri 1. ve 2.düzeyde dağılım gösterdikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research examines the effects of mathematical modeling activities on the statistical literacy levels of 8th grade students at a public school. This mixed methods research included 65 8th grade students over an 8-week period during the academic year 2021-2022. Quantitative data of the study were collected through Statistical Literacy Pre-Test and Post-Test, Modeling Activities. Qualitative data of the study were collected through semi-structured interview forms and clinical interviews. The data were analyzed with Independent Groups T-Test, Dependent Groups T-Test, Mann Whitney U test, and Wilcoxon Test. The findings show modeling activities in the experimental group made a significant impact on the statistical literacy levels of the students both in general and in terms of components. Students expressed positive opinions about the implementation of modeling activities. While the experimental group achieved a statistical literacy levels of 2, 3,and partial 4 out of 6, the control group students reached Levels 1 and 2.