Matematiksel modelleme ve beceri temelli uygulamaların 6. sınıf öğrencilerinin matematik okuryazarlık düzeyi ve okuryazarlık öz yeterliğine etkisi
The effect of mathematical modeling and competency-based practices on 6th grade students' mathematical literacy level and literacy self-efficacy
- Tez No: 954041
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA TAŞPINAR ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu araştırmanın amacı, matematiksel modelleme etkinliklerinin ortaokul 6. sınıf öğrencilerinin matematiksel okuryazarlık düzeyleri ve öz yeterlikleri üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışma, İstanbul'da bir devlet okulunda öğrenim gören 46 altıncı sınıf öğrencisi ile yürütülmüştür. Öğrencilerden 24'ü kontrol grubu, 22'si deney grubu olmak üzere rastgele seçilmiştir. Araştırma, nicel ve nitel araştırma yöntemlerinin birlikte kullanıldığı karma yöntem desenine sahiptir. Nicel bölümde ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen; nitel bölümde ise durum çalışması deseni kullanılmıştır. Altı haftalık uygulama sürecinde kontrol grubuna beceri temelli sorularla desteklenmiş öğretim, deney grubuna matematik okuryazarlığını artırmaya yönelik hazırlanan matematiksel modelleme etkinlikleri ile desteklenmiş öğretim uygulanmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak PISA Matematik Okuryazarlığı Testi (PMOT) ve Ortaokul Matematik Okuryazarlığı Öz Yeterlik Ölçeği (OMOÖYÖ) kullanılmıştır. Elde edilen nicel veriler SPSS Statistics 29 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Deney grubunun örneklem büyüklüğünün 30'un altında olması ve verilerin normal dağılmaması nedeniyle non-parametrik testler tercih edilmiştir. Bu bağlamda, Mann Whitney U-Testi ve Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılarak analizler gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effects of mathematical modeling activities on 6th-grade middle school students' mathematical literacy levels and self-efficacy. The study was conducted with 46 sixth-grade students attending a public school in Istanbul. Among them, 24 were randomly assigned to the control group and 22 to the experimental group. The research utilized a mixed methods design, combining both quantitative and qualitative approaches. The quantitative part employed a pre-test–post-test quasi-experimental design with control groups, while the qualitative part was based on a case study design. During the six-week implementation process, the control group received instruction supported by skill-based questions, while the experimental group was taught using mathematical modeling activities designed to enhance mathematical literacy. The data collection tools used in the study were the PISA MathematicalLiteracy Test (PMOT) and the Middle School Mathematical Literacy Self-Efficacy Scale (MSMLSES). Quantitative data were analyzed using SPSS Statistics 29. Since the experimental group sample size was below 30 and the data were not normally distributed, non-parametric tests were used. Accordingly, the Mann–Whitney U Test and Wilcoxon Signed-Ranks Test were applied for the analyses.