Keklik yetiştiriciliğinin kırsal kalkınma ve çevre üzerine sosyo-ekonomik etkisi. Aydın İli Bozdoğan İlçesi Alamut Köyü örneği
  1. Tez No: 76860
  2. Yazar: FERİDUN ŞİPAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN YILDIRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırma, Aydın ili Bozdoğan ilçesi Alamut köyünde yürütülmüştür. Araştırmada, Alamut köyünde 1992 yılından beri sürdürülmekte olan keklik yetiştiriciliği ve avlak faaliyetlerinin sosyo-ekonomik çevre üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma bulguları şu şekilde özetlenebilir: Alamut köyü Cumhuriyetin ilk yıllarında kurulmuş bir köy olması yanında altyapı sorunu bulunmamaktadır. Konutlar betonarme olup; %62'si 2 katlıdır. Tuvalet, banyo ve içme suyu tüm konutlarda mevcuttur. Köyde güneş enerjisi ile ısıtma sisteminden yaygın olarak faydalanılmaktadır. Araştırma sahasında; köyün yerlisi olmayanlar da dahil hiç kimse köyden göç etmeyi düşünmemektedir. İncelenen ailelerde ortalama birey sayısı 2,6, ortalama çocuk sayısı ise l,7dir. Keklik yetiştiriciliği ve avlak faaliyetlerinin yürütüldüğü girişime ortak olan deneklerin % 25'i, ortak olmayanların ise %5,77'si yüksek okul mezunudur. Elealınan deneklerin %62'si 31-50 yaş grubunda olup girişime ortak olanların %95,83'ü 50 yaşın altındadır. İncelenen ailelerin %60'ının sahip olduğu tarımsal arazi varlığı 50 dekardan daha küçük olup sahip olunan tarımsal arazi varlığı ortalama 28 dekardır. Bunun yanında Alamut köyü, orman kenarında kurulu bir köydür. Ancak sahip olunan orman sahası“bozuk-baltalık”niteliktedir. Sınırlı arazi varlığı ve ekonomik olarak değerlendirilemeyen orman sahasında, yurt dışında çalışan köylülerin önderliğinde, 1992 yılında keklik yetiştiriciliği ve avlak faaliyetlerinin yürütüldüğü bir özel şirket kurulmuştur. İncelenen ailelerin %48'i bu girişimin ortağıdır. Bununla birlikte tüm ailelerin %68'i girişimin köy toplumuna olumlu katkıları olduğunu belirtmektedir. Araştırma kapsamında keklik üretim teknikleri ve yetiştirilen kekliklerin doğal ortamlara salınması ve bu konuda kullanılan yöntemler de incelenmiştir. Keklik doğada en fazla 22 yumurta/yıl bırakmaktadır. İncelenen faaliyet bünyesinde bir anaç keklikten yılda ortalama 100-120 yumurta alınmaktadır. Üretilen keklikler 10 haftalık oluncaya kadar özel kafeslerde büyütülmekte daha sonra orman sahasında beslenme ve barınma ortamı sağlanan alanlarda doğaya salınmaktadır. Doğaya salınan kekliklerden bir kısmı yöreye gelen avcılar tarafından avlanmaktadır. Keklik yetiştiriciliği ve avlak faaliyetlerinin sonucunda; 1993-1996 yılları arasında, yılda ortalama 7050 adet keklik üretilmiş, 6367 keklik doğaya salınmış ve 3570 keklik de yöreye gelen avcılar tarafından avlanmıştır. Yılda ortalama 222 yerli, 175 yabancı uyruklu avcı, yöreye gelmiştir. Yöreye gelen bu avcıların avlakta avlanmaları karşılığında ödedikleri ücret ise 2-5 günlük bir av programı için (5 kişilik avcı grubu tarifesi) 1 750- 3500 ABD Dolandır. Bunun yanında, avcıların yaptıkları diğer harcamalar da yöre halkına ek gelir yaratmaktadır. İncelenen ailelerin %6'sı bu girişim bünyesinde istihdam etmekte, dolayısıyla direk kazanç elde etmektedir. Keklik yetiştiriciliği ve avlak faaliyetleri ile birlikte köyün sahip olduğu“bozuk- baltalık”orman sahasından da avlak sahası olarak faydalanılmaktadır. Bu nedenle orman sahası hem girişimin görevli bekçileri tarafından hem de kendini doğal orman korucusu kabul eden tüm köy halkı tarafından korunmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Sosyal yapı, tarımsal yapı, sosyo-ekonomik yapı, kırsal yapı, kırsal aile, sosyal değişme, keklik, yaban hayvanı, avlak, avlanma.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in Alamut Village of Bozdoğan District of Aydın Province. The aim of this research was investigate effect of partridge breed and hunting area to socio-economic environment in Alamut Village since 1992. It was tried to determine differences of rural families. The finding of this research can be summarised as follows: Village Alamut was founded in the early years of Turkish Republic. It has sufficient ways and vehicles for transportation. The buildings are made of cement, and 62% of them are double floored. The houses has toilets, baths and drinking water. As a means of heating, solar energy is used in the village. Nobody is likely to leave village. Number of people in the families are average 2.6 average number of children are 1,7.IV All people who participated in this review are literate. 25% of people who accompanied in this enterprise had university degree. 2.77% of the people who didn't had university degree. 62% of the people are 31-50 years old. 95.83% of people who agreed are younger than 50 years. 60% of the searched families has lands less than 50 decares, the average land people has 28 decares. The forest that the village has, is called“ruined and axed”. In 1992, an enterprise was founded so as to grow partridge in this, non-economic forest. %48 of the people tried which are concerned, participate this enterprise. %68 of them supports it as it is helpful to the village. Between the years 1994-1996, annual average of 7050 partridges are grown, 6367 left free and 3570 are let to be hunted. In years 1993-1996 annual average of 175 foreigner, 222 Turk hunters hunted. These hunters paid $1750-3500 for 2-5 days programs (Per 5 hunters group). 6% of people earns their living by working in this partridge growing and hunting field. 68% of them know the positive effect of this enterprise. It is also found out that this enterprise makes the village known and by tourism becomes a way of income. After this activity, there is a considerable increase in the number of foreigners (hunter- tourist). Most of the people (84.09%) who come to the village, came for hunting. This happened after the enterprise of growing partridges. 52% of the tried people claimed that this enterprise has positive effect on the relations with others. The forest that is used as the growing field of those birds, are protected by villagers and government guards. KEY WORDS: Social Structure, agricultural structure, socio-economic structure, rural structure, rural family, social change, partridge, wild life, hunting ground.