Meyve bahçelerinde değer biçme; Ankara İli Çubuk İlçesi bir vişne bahçesi örneği
- Tez No: 76861
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA GÖKALP MÜLAYİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi MEYVE BAHÇELERİNDE DEĞER BİÇME:ANKARA İLİ ÇUBUK İLÇESİ BİR VİŞNE BAHÇESİ ÖRNEĞİ Haşim ÖZÜDOĞRU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr.Ziya Gökalp MÜLAYİM 1998,Sayfa:78 Jüri :Prof.Dr.Ziya Gökalp MÜLAYİM Prof.Dr.Turan GÜNEŞ Prof.Dr.Ahmet ERKUŞ Bu çalışmada, meyve bahçelerinde değer biçme yöntemleri incelenmiş ve bu yöntemlerle örnek olarak seçilen Ankara ili Çubuk ilçesine ait bir vişne bahçesinin değeri biçilmiştir. Meyve bahçelerinin değerinin biçilmesinde pazar değeri yöntemi, maliyet yöntemi, ve gelir yöntemi kullanılmaktadır. Bu yöntemlerden gelir yöntemi ve pazar fiyatı yöntemi örnek seçilen vişne bahçesinin değerinin biçilmesinde kullanılmıştır. İlçeyi vişne yetiştiriciliği konusunda temsil edecek şekilde 30 işletme gayeli örnekleme yöntemi ile seçilmiş ve bunlara anket uygulanarak değer biçmede kullanılacak veriler toplanmıştır. Çubuk İlçesine bağlı vişne yetiştiriciliği yapan köylerde yapılan anketler sonucu 30 işletmeden toplanan verilere göre, kapitalizasyon faiz oranı %5 olarak bulunumuştur. Vişne bahçesinin dekar değeri pazar fiyatı yöntemi ile 806.363.636 TL ve gelir yöntemine göre ise 2.387.739.047 TL olarak bulunmuştur.Türkiye'de bilirkişiler konunun yasal yönünü göz önünde bulundurarak meyve bahçelerinde değer biçmede, pazar değeri yöntemini, gelir yöntemini ve maliyet yöntemini kullanabilirler. Bu çalışma meyve bahçelerinin değerinin biçilmesinde bilirkişilere yol gösterici olabilecektir. Anahtar Kelimeler : Değer biçme, meyve bahçesi, vişne bahçesi, pazar değeri yöntemi, gelir yöntemi, maliyet yöntemi
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT M.Sc. Thesis Valuation of Orchards: The Case Of Cherry Orchards in Çubuk District Of Ankara Province Haşim ÖZÜDO?RU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor: Prof. DrZiya Gökalp MÜLAYİM 1998,Page :78 Jury : Prof. DrZiya Gökalp MÜLAYİM Prof.Dr.Turan GÜNEŞ Prof.Dr.Ahmet ERKUŞ In this study, valuation methods for orchards have been analyzed and a sour cherry garden which is located in Çubuk District of Ankara province has been appraised based on the mentioned methods. Market value method, cost method, and income method are used for appraising orchards. Income capitalization method and market value method among the above mentioned methods were used in appraising the cherry garden. 30 farms which are cabable of representing the district in cherry cultivation, have been selected using purposive sampling method and a questionnaire has been applied to these farms to collected data which is used for valuation process. As a result of the questionnaire which has been applied to the farmers which deal with cherry cultivation in Çubuk District, capitalization interest rate was calculated as %5 for 30 farms. The value for the cherry garden has been calculated as 806.363.636 Turkish Liras according to market value method and 2.387.739.047 Turkish Liras according to income capitalization method. The experts in Türkiye may use market value, income capitalization and cost methods for appraising fruit gardens taken into consideration legal aspect of the valuation processes. These result of this study may be used as a reference for the experts for valuing of fruit gardens. Key Words :Appraisal, Orchards, Cherry Orchards, Market Value Method, Income Capitalization Method, Cost Method