18.-19. yüzyıl Osmanlı kadın giyiminin tablolar ve belgeler üzerinden incelenmesi
18th-19th examination of the century Ottoman women's clothing in painting thorough documents
  1. Tez No: 768605
  2. Yazar: ELİF ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA TEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Clothing Industry, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Kültürün önemli bir göstergesi olan kılık kıyafet Osmanlı kültüründe çok önemli bir yere sahiptir. Sarayda giyilen giysilerinin ihtişamı Osmanlı devletinin gücünü, kudretini ve zenginliğini yansıtmaktadır. Osmanlı sarayında yaşayan kadınlar da giyim ve kuşamlarına son derece önem verir, statülerine göre değişen özelliklerde değerli kumaşlardan dikilmiş giysiler giyerlerdi. Osmanlı sarayında giyilen kadın giysileri günümüz de zaman zaman birçok modacıya ilham kaynağı olduğu görülmektedir. Bu çalışmada, 18. yüzyıl Osmanlı Kadın Giyiminin Tablolarla Belgeler Üzerinde incelenerek giysilerin biçim ve karakterini bozmadan çağın teknik imkânlarına uygun olarak günümüze yansıtılması amaçlanmıştır. Bu amaçla 18 ve 19 yüzyıl Osmanlı kadın giyiminin tablolarla belgeler üzerindeki yaklaşımları etkileri ve bu durumun günümüze nasıl yansıdığıdır. Bu çalışmada, 18. yüzyıl'da toplumsal ve kültürel değerlerin değişiminden etkilenen Osmanlılarda tarihi belge niteliği taşıyan tablolardaki kadın giyim kuşamları incelenmiştir. Osmanlı topraklarında yaşan kadınların kıyafetlerinin biçimsel özelliklerinin belirlenmesi o dönemin giyim kuşam anlayışı doğrultusunda analiz edilerek, dönemler arasında karşılaştırılmıştır. 19. yy günümüze nasıl yansıdı ve batılılaşma devlet politikası olarak nasıl kabul ediliyor. Osmanlı kadın giysilerinin genel özelliklerini yansıtan günümüz modasına uygun bir modernize kıyafet tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Costume, which is an important indicator of culture, has a very important place in Ottoman culture. The splendor of the clothes worn in the palace reflects the power, might and wealth of the Ottoman state. Women living in the Ottoman palace also attached great importance to their clothing and outfits, and wore clothes made from precious fabrics with varying characteristics according to their status. It is seen that women's clothes worn in the Ottoman palace are a source of inspiration for many fashion designers from time to time. In this study, it is aimed to reflect the 18th century Ottoman Women's Clothing on the Tables and Documents, in accordance with the technical possibilities of the age, without spoiling the form and character of the clothes. For this purpose, the effects of the 18th and 19th century Ottoman women's clothing on paintings and documents, and how this situation is reflected today. In this study, women's clothing in the paintings that are historical documents in the Ottomans, who were affected by the changes in social and cultural values in the 18th century, were examined. The determination of the formal characteristics of the clothes of the women living in the Ottoman lands was analyzed in line with the clothing approach of that period and compared between the periods. How did the 19th century reflect today and how is westernization accepted as a state policy? A modernized outfit reflecting the general characteristics of Ottoman women's clothing was designed in accordance with today's fashion.