Hirschsprung hastalığında ameliyat öncesi dönemde ganglionik segmentteki inflamatuar yanıtın ameliyat sonrası dönemdeki enterokolite etkisi
  1. Tez No: 768604
  2. Yazar: YALIM BENİBOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHŞAN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Çocuk Cerrahisi, Allergy and Immunology, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Hirschsprung hastalığında ameliyattan önceki dönemde bağırsağın inflamatuar reaksiyonlardan etkilenme durumunu inceleyerek ameliyat sonrası dönemde görülen enterokolit ataklarının sebebini ve şiddet ilişkisini anlayabilmeyi amaçladık. Yöntem 2012-2022 yılları arasında kliniğimizde Hirschsprung hastalığı nedeni ile transanal endorektal pull-through yöntemi ile ameliyat edilen olgular çalışmaya alındı. Olgular enterokolit geçirme zamanlarına göre 3 gruba ayrıldı. Grup 1: Ameliyat öncesi ve sonrası enterokolit geçiren, Grup 2: Ameliyat sonrası enterokolit geçiren, Grup 3: Ameliyat öncesi enterokolit geçiren, Kontrol: Ameliyat enterokolit geçirmemiş olgulardan oluşturuldu. Ameliyat sırasında çıkartılan bağırsak segmentleri IL-1ß, TNF-α ve IL-6 için değerlendirildi. Sonuç Hirschsprung hastalığında tanı ve ameliyat yaşının ileri olmasının ameliyat öncesi dönemde enterokolit riskini artırdığı görülmüştür. Ameliyat yaşı ile tanı yaşı arasında geçen sürenin uzunluğu geçirilen enterokolin şiddeti ve daha fazla semptomatik oluşu ile ilişkili bulunmuştur. Hirschsprung hastalığında her olgu grubunda disbiyozis gelişmiş olduğu düşünülmüştür. Hirschsprung ilişkili enterokolitin etiyolojisinde intestinal epitelden endojen salgılanan TNF-α' nın ve IL-1ß ilişkili inflamasyonun rol aldığı gösterilmiştir. Hirschsprung ilişkili enterokolitin sadece enfektif bir hastalık olmadığı ve altta yatan otoinflamatuar bir sürecin olduğu düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to understand in Hirschsprung's disease the cause and severity of enterocolitis attacks seen in the postoperative period by examining the state of being affected by inflammatory reactions in the preoperative period. Method The patients who were operated on with the transanal endorectal pull-through method due to Hirschsprung's disease in our clinic between 2012-2022 were included in the study. The cases were divided into three groups according to the time of their enterocolitis. Group 1: Cases with preoperative and postoperative enterocolitis, Group 2: Cases with postoperative enterocolitis, Group 3: Cases with preoperative enterocolitis. The control group consisted of patients who did not have pre- and postoperative enterocolitis. The intestinal segments removed during the surgery were evaluated for IL-1ß, TNF-α, and IL-6 markers. Conclusion The advanced age of diagnosis and surgery in Hirschsprung's disease has been observed to increase the risk of enterocolitis in the preoperative period. The length of time between the age of surgery and diagnosis was associated with the severity of enterocolitis and more symptomaticity. Dysbiosis was thought to develop in each case group in Hirschsprung's disease. It has been shown that endogenous TNF-α secreted from intestinal epithelium and IL-1β-related inflammation play a role in the etiology of Hirschsprung-associated enterocolitis. It has been thought that Hirschsprung-associated enterocolitis is not just an infective disease but an underlying autoinflammatory process.