Pamukkale Üniversitesi Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran bireylerin erişkin bağışıklama konusundaki bilgi düzeyi ve davranışları
Knowledge and behaviors of individuals applying to pamukkale univercity family medicine outpatient clinic on adult immunization
  1. Tez No: 768623
  2. Yazar: BÜŞRA KÖSE KÜLCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER EDİRNE, PROF. DR. AYSUN ÖZŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Erişkin dönemde yapılması önerilen aşılar ile enfeksiyon hastalıkları ve buna bağlı komorbiditeler önlenebilmektedir. Aşılama enfeksiyon hastalıklarından korunmak için stratejik bir öneme sahiptir. Bu çalışmada PAÜ Aile Hekimliği Polikliniği'ne ve PAÜ OSB Aile Hekimliği Polikliniği'ne başvuran 18 yaş ve üstü kişilerin erişkin aşıları hakkındaki farkındalıklarının, mevcut erişkin aşılanma durumlarının tespiti ve değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışma için Temmuz 2021 ve Eylül 2021 tarihleri arasında, PAÜ Aile Hekimliği Polikliniği ve PAÜ OSB Aile Hekimliği Polikliniği'ne başvuran 18 yaş ve üstü tüm kişilerden ankete katılımları rica edilmiştir. Katılmayı kabul eden 493 kişiye; 13 adet sosyodemografik soru, 23 adet bireylerin erişkin aşıları hakkındaki bilgi düzeyi ve erişkin aşılanma durumlarını değerlendirme amaçlı olmak üzere toplam 36 sorudan oluşan anket uygulanmıştır. Değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu görsel ve analitik yöntemlerle incelendi. Tanımlayıcı analizler normal dağılan değişkenler için ortalama ve standart sapmalar kullanılarak verildi. Tanımlayıcı analizler normal dağılmayan değişkenler için ortanca ve çeyrekler arası aralık kullanılarak ve ordinal değişkenler için frekans tabloları kullanılarak verildi. Kategorilendirilmiş gruplarda ki-kare testinin varyasyonları kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: Infectious diseases and related comorbidities can be prevented with vaccines recommended for adulthood. Vaccination has a strategic importance to prevent infectious diseases. In this study, it was aimed to determine and evaluate the awareness of adults aged 18 years and older who applied to PAU Family Medicine Polyclinic and PAU OSB Family Medicine Polyclinic and their current adult vaccination status. Materials and methods: All persons aged 18 and over who applied to PAU Family Medicine Polyclinic and PAU OSB Family Medicine Polyclinic between July 2021 and September 2021 were requested to participate in the survey. To the 493 people who agreed to participate; a questionnaire consisting of 36 questions was applied, 13 of which were sociodemographic questions, 23 of which were for the purpose of evaluating the knowledge level of individuals about adult vaccinations and their adult vaccination status. The conformity of the variables to the normal distribution was examined by visual and analytical methods. Descriptive analyzes were given using the mean and standard deviations for normally distributed variables. Descriptive analyzes were given using median and interquartile range for non-normally distributed variables, and frequency tables for ordinal variables. Variations of the chi-square test were used in categorized groups.