Hatay ili Payas ilçesi zeytin bahçesi topraklarının bazı fiziksel ve kimyasal özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some physical and chemical properties of Hatay province Payas district olive grove soils
  1. Tez No: 768624
  2. Yazar: AYŞE NUR TOPALOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmada Hatay ili Payas ilçesi zeytin bahçesi topraklarının bazı fiziksel ve kimyasal özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla çalışma alanından zeytin bahçelerini temsil edecek şekilde 0-30 ve 30-60 cm derinliklerinden 14 ayrı noktadan ve toplam 28 toprak numunesi alınarak gerçekleştirilmiştir. Alınan toprak örneklerinde pH, tuz içeriği, bünye, kireç, organik madde, katyon değişim kapasitesi (KDK) ve değişebilir katyonlar (DK) Na ve K miktarları tespit edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; toprakların pH içerikleri 7.16-8.30; toplam tuz içerikleri % 0.007-0.226; kil içerikleri % 7.00-43.00; kum içerikleri % 19.00-73.00; silt içerikleri % 20.00-48.00; kireç içerikleri 3.40-21.90; organik madde içerikleri % 1.18-5.60; KDK içerikleri % 10.49-26.31 me/100 g; Na içeriği 0.07-0.20 me/100 g ve K içerikleri ise 0.06-1.32 me/100 g olarak belirlenmiştir. Hatay ili Payas ilçesi zeytin bahçesi topraklarının bünye sınıflandırılması bakımından büyük çoğunluğunda tınlı, kumlu killi ve siltli killi topraklar olduğu görülmüştür. Çalışma sonucunda Hatay ili Payas ilçesi zeytin bahçelerinin topraklarının genel olarak fiziksel ve kimyasal özellikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine some physical and chemical properties of olive grove soils in Payas district of Hatay province. For this purpose, a total of 28 soil samples were taken from 14 different points from 0-30 and 30-60 cm depths to represent olive groves from the study area. pH, salt content, texture, lime, organic matter, cation exchange capacity (CEC) and exchangeable cations (CE), Na and K amounts were determined in the soil samples taken. According to the research results; pH contents of soils was determined as 7.16-8.30; total salt contents 0.007-0.226 %; clay contents 7.00-43.00 %; sand contents 19.00-73.00 %; silt contents 20.00-48.00 %; lime contents 3.40-21.90; organic matter contents 1.18-5.60 %; CEC contents 10.49-26.31 % me/100 g; Na content was determined as 0.07-0.20 me/100 g and K content was determined as 0.06-1.32 me/100 g. It has been observed that the majority of the olive grove soils in the Payas district of Hatay province are loamy, sandy clay and silty clay soils in terms of structure classification. As a result of the study, the general physical and chemical properties of the soils of the olive groves of the Payas district of Hatay province were determined.