İstanbul Adalar ilçesinde yenilenebilir enerji kaynakları potansiyellerinin ve enerji üretiminin analizi
Analysis of renewable energy resources potentials and energy production in Istanbul Adalar district
  1. Tez No: 768626
  2. Yazar: YUNUS URALTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA YUMURTACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada, adanın enerji ihtiyacı, rüzgar, güneş, biyogaz kaynakları ve enerji depolama yöntemleri kullanılarak şebeke bağlantılı ve şebekeden bağımsız iki senaryoda analizedilmiştir. Bu kapsamda Adalar ilçesinin 2019 yılı elektrik ve doğalgaz tüketimdeğerleri ilgili kurumlardan alınmıştır. 2017-2019 yılları arasında Adalar şamandıra istasyonundan 5,74 m/s rüzgar ölçüm değerleri elde edilmiştir.Ortalama güneş ışınımı değerleri 1983-2005 yılları arasında 4,02 kWh/m2/gün olarak belirlenmiştir. Biyogaza dönüştürülebilecek atık miktarı ise 24,90ton/gün olarak belirlendi. Bu kapsamda, açık deniz Demokrasi ve Özgürlük Adası'nda gerçekleştirilen mikro konumlandırma çalışması ile açık deniz rüzgar santrali kapasitesi 124,2 MW olarak belirlendi. Adadaki evlerin çatısına uygulanabilecek güneş paneli kapasitesi 64,9 MW olarak hesaplandı. Şebekeden bağımsız sistemde Li-Ion depolama kapasitesi 2.373 MW olarak belirlenmiştir.Homer programı ile yapılan analizler sonucunda Adanın enerji ihtiyacı %100 olarak kendi kaynaklarından sağlanabilmektedir ve bu durum ile sıfır emisyon üreten Ada modeli oluşturulmuştur. Sıfır emisyonlu Ada senaryosuna göre birdeğere indirgenmiş enerji maliyeti 0.886 $/kWh olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the energy needs of theisland were analyzed in two grid-connected and off-grid scenarios using wind,solar, biogas resources and energy storage methods. In this context, theelectricity and natural gas consumption values of the Adalar district for 2019were obtained from the relevant institutions. Wind measurement values of 5,74m/s were obtained from the Adalar buoy station between 2017-2019. Average solar radiation values were determined as 4,02 kWh/m2/day between 1983-2005. The amount of waste that can be converted to biogas was determinedas 24,90 tons/day. In this context, the offshore wind power plant capacity was determined as 124,2 MW with the micro-positioning study carried out on theoffshore Democracy and Liberty Island. The solar panel capacity that can be applied to the roof of the houses on the island is calculated as 64.9 MW. TheLi-Ion storage capacity in the grid-independent system is determined as 2,373MW. As a result of the analyzes made with the Homer program, the energy need ofthe Island can be provided from its own resources as 100%, and with this situation, the Island model that produces zero emissions has been created.According to the zero emission Island scenario, the levelised cost of energy is calculated as $0.886/kWh.