Pandemi servisinde yatan hastaların diyabet ve diğer kronik hastalık varlığında biyokimyasal parametrelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of biochemical parameters of patients in the patients in the patients in the presence of diabetes and other chronic diseases
- Tez No: 768627
- Danışmanlar: PROF. DR. BERRİN TELATAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Coronavirüs ailesinden SARS-CoV-2'nin etkeni olduğu COVID-19 hastalığı özellikle ek hastalığı bulunan (diyabet, hipertansiyon, obezite vb.) ve ileri yaştaki hastalarda ciddi seyreden bulaşıcı bir hastalıktır. Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edilen bu hastalık Dünya çapında milyonlarca kişiyi etkilemiştir. Çalışmamızda Pandemi servisinde yatan hastaların diyabet ve diğer kronik hastalık varlığında biyokimyasal parametrelerinin ve prognozunun değerlendirilmesi amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamıza Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Mart 2020 ve Mart 2021 tarihleri arasında Covid-19 tanısı ile yatarak tedavi gören 160 hasta ile çalışma yürütülmüştür. Çalışmamız kesitsel bir çalışmadır. Veriler hastane bilgi yönetim sistemi üzerinden toplanmıştır. Hastaların, yaş, cinsiyet, yatış anındaki şikayetleri, kronik hastalık varlığı kayıt altına alınmıştır. Başvuru anındaki CRP, Ferritin, Fibrinojen, LDH, D-Dimer, Lökosit, Nötrofil ve Lenfosit değerleri kayıt edilmiştir. Hastaların hastaneden çıkış durumu haliyle taburcu, yoğun bakım sevki, farklı bir servise sevki ve vefat şeklinde gruplandırılmıştır. Hastalar Diyabeti olan ve olmayanlar olmak üzere iki ana gruba ayrılmıştır. Ardından yalnızca diyabeti olanlar, hiçbir hastalığı olmayanlar, diyabet ve en az bir kronik hastalığı olanlar, diyabet olmaksızın en az bir kronik hastalığı olanlar olmak üzere 4 gruba ayrılarak incelenmiştir. Çalışmada veri analizi için SPSS 25.0 paket programı kullanılmıştır. BULGULAR: Çalışmaya, 98 erkek ve 62 kadın olmak üzere toplam 160 hasta dahil edilmiştir. Bu hastaların 88'inde diyabet mevcuttur.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: COVID-19 disease, which is caused by SARS-CoV-2 from the coronavirus family, is an infectious disease with a serious course especially in elderly patients with additional diseases (diabetes, hypertension, obesity, etc.). This disease, which was declared a pandemic by the World Health Organization, has affected millions of people around the world. In our study, it was aimed to evaluate the biochemical parameters and prognosis of patients hospitalized in the Pandemic ward in the presence of diabetes and other chronic diseases. MATERIALS AND METHODS: Our study included 160 patients who were hospitalized with the diagnosis of Covid-19 in Fatih Sultan Mehmet Training and Research Hospital between March 2020 and March 2021.Our study is a cross-sectional study. Data were collected through the hospital information management system. Age, gender, complaints at the time of hospitalization and the presence of chronic disease of the patients were recorded. CRP, Ferritin, Fibrinogen, LDH, D-Dimer, Leukocytes, Neutrophils and Lymphocyte values at the time of application were recorded. The patients discharge status from the hospital was grouped as discharge, intensive care referral, referral to a different service, and death.The patients were divided into two main groups as those with diabetes and those without.Then, they were divided into 4 groups: those with only diabetes, those without any disease, those with diabetes and at least one chronic disease, and those with at least one chronic disease without diabetes.SPSS 25.0 package program was used for data analysis in the study. RESULTS:.A total of 160 patients, 98 men and 62 women, were included in the study. Diabetes is present in 88 of these patients. Age was significantly higher in the patient group with diabetes than those without (p=0.005).