Amerikan işgalı sırasında Güney Mindanao ve Moro halkı (1898-1935)
The Southern Mindanao and the Moro people during the American occupation (1898-1935)
- Tez No: 768647
- Danışmanlar: PROF. DR. NECMETTİN ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı, 1898-1935 yılları arasındaki Amerika döneminde Mindanao'daki Moro halkını incelemektir. Çalışmada tarihi niteliksel bir yaklaşım sergilenmiştir. İspanyol kolonizasyonunun başlangıcından Amerikalıların gelişine kadar Moro halkı, yüzyıllarca sömürgecilikle mücadele etmiştir. Morolar da dâhil olmak üzere Filipinler'i bir bütün olarak etkileyen sömürge zihniyeti bugün hala görülmektedir. Amerika'nın sömürge siyaseti ve Filipinlilerin zihinlerine demokrasi ve liberalizmin yerleştirilmesi, bugün de Filipin toplumu ve hükümeti nezdinde sorunlar yaratmaktadır. Mindanao'daki Moro halkının silahlı mücadelesi, Filipin tarihi açısından oldukça önemli bir bölümdür. Moro halkının bu mücadelesi, İspanyol ordusunu 300 yıl zorlamış ve yaklaşık 40 yıl boyunca Amerika Birleşik Devletleri için askeri bir tehlike oluşturmuştur. Ayrıca Moro savaşları tüm Müslümanları birleşmeye ve Filipinlileri yönetmeye zorlamıştır. Silahlı mücadelenin başlamasından bu yana onlarca yıl geçmesine rağmen Moro çatışması, kökleri yüzyıllarca süren toplumsal çözülme ve bölünmeye dayanan karmaşık bir konu olmaya devam etmektedir. Mindanao, 1899'da Amerikalılar tarafından ele geçirilip Moro halkının kontrolü sağlandıktan sonra askeri ve sivil hükümetler aracılığıyla yönetilmiştir. Bununla birlikte, Kuzey Filipinler'deki Filipinlilerle karşılaşmaları Amerikalıların, Moro halkını medeniyetsiz olarak görmelerine neden olmuştur. Bu çalışma, Filipin halkının hükümet yönetiminin kontrolünü ele geçirdiği ancak Mindanao'daki halkın 1946'ya kadar Amerikan yönetimi altında kaldığı 1898'den 1935'e kadar Amerikan işgaline odaklanmaktadır. Ayrıca, 20. yüzyılın başlarında Filipinler'in Amerikan kolonizasyonuna da değinilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the Moro people in Mindanao during the American period between 1898-1935. In the study, a historical qualitative approach was exhibited. From the beginning of the Spanish colonization until the arrival of the Americans, the Moro people struggled with colonialism for centuries. The colonial mentality that affected the Philippines as a whole, including the Moros, is still visible today. The colonization of America and the instillation of democracy and liberalism in the minds of Filipinos are still creating problems for Philippine society and government today. The armed struggle of the Moro people in Mindanao is a very important chapter in Philippine history. The armed struggle of the Moro people strained the Spanish army for 300 years and posed a military danger to the United States for nearly 40 years. Also, the Moro wars forced all Muslims to unite and rule the Filipinos. Although decades have passed since the armed struggle began, the Moro conflict remains a complex issue rooted in centuries of social disintegration and division. Mindanao was governed by military and civilian governments after it was captured by the Americans in 1899 and controlled by the Moro people. However, comparisons with Filipinos in the northern Philippines have led Americans to view the Moro people as uncivilized. This study focuses on the American occupation from 1898 to 1935, when the Philippine people took control of the government administration, but the people in Mindanao remained under American rule until 1946. It also refers to the American colonization of the Philippines in the early 20th century.