Uluslararası taşımacılıkta freıght forwarder işletmelerinin seçimi ve müşteri memnuniyeti üzerine bir araştırma
A research on choice of freight forwarder enterprises and customer satisfaction in international transportation
- Tez No: 768662
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN BALCI VAROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: BEYKOZ ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Dünyada global olarak dış ticaretin artması ile birlikte üretilen ürünlerin bir noktadan başka bir noktaya güvenli ve hızlı bir şekilde teslim edilmesi ticarette önemli bir yer edinmiştir. Bu çalışmanın amacı Türkiye'deki Freight Forwarder firmalarından hizmet alan şirketlerin aldıkları hizmetin incelenmesi amaçlanmıştır. Lojistik alanında freight forwarder firmalarından destek alınarak sürecin ilerlemesiyle beraber hizmet alan müşterilerin memnuniyet durumu hakkında araştırma yapılmıştır. Bu kapsamda, Forwarder firmalarından hizmet alma nedenleri, süreleri, alınan hizmetteki memnuniyet, sorunlar ve bu hizmetlerin geliştirilmesi için yapılabilecekler araştırılmıştır. Belirlenen müşteri grubundan firma çalışanlarıyla yüz yüze görüşülerek derinlemesine mülakat yöntemi kullanılmıştır. Araştırmada nitel araştırma modeli kullanılmış olup, veri toplama aracı olarak açık uçlu sorular kullanılmıştır. Araştırmada veriler MAXQDA programı kullanılarak içerik analizi ile incelenmiştir. Genellikle freight forwarderlardan hizmet alan firmaların nelere daha çok dikkat ettiği belirtilmiştir. Bu sayede freight forwarder çalışanlarıyla müşteriler arasındaki memnuniyet ya da memnuniyetsizlik sebepleri belirlenmiştir. Araştırmanın sonucunda ithalat, ihracat yapan şirketlerin temsilcilerle iletişime çok önem verdiklerini ve Forwarder firmalarından memnuniyetlerinin müşteri temsilcileriyle de ilişkili olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the increase in foreign trade in the world, the safe and fast delivery of the products produced from one point to another has gained an important place in trade. The aim of this study is to examine the service received by the companies that receive service from Freight Forwarder companies in Turkey. In the field of logistics, with the support of freight forwarder companies, a research was conducted on the satisfaction of the customers who received service with the progress of the process. In this context, the reasons for receiving services from Forwarder companies, their duration, satisfaction with the service received, problems and what can be done to improve these services were investigated. In-depth interview method was used by interviewing the company employees from the determined customer group face to face. Qualitative research model was used in the research and open-ended questions were used as data collection tool. In the research, the data were analyzed by content analysis using the MAXQDA program. It has been stated that companies that generally receive services from freight forwarders pay more attention to what they pay attention to. In this way, the reasons for satisfaction or dissatisfaction between freight forwarder employees and customers were determined. As a result of the research, it was concluded that companies that import and export attach great importance to communication with representatives and that their satisfaction from forwarder companies is also related to customer representatives.